RöportajYerli Dizi

Ozan Güven, Can Manay’ın sıkı markajında: ” Ben Can Manay değilim!”

İnternetten milyonlarca insanın izlediği ve fenomen haline gelen Fi dizisinin öne çıkan Can Manay karakterini oynayan Ozan Güven Posta gazetesinden Şirin Sever’e ilginç açıklamalar yaptı. Ozan Güven’in “Bundan dizi olmaz dedik çünkü içinde aksiyon yoktu” şeklindeki ifadesi dikkatlerden kaçmadı. Ozan Güven, dizide canlandırdığı Can Manay karakteriyle ilgili de ilginç açıklamaların altına imza attı.

İşte, röportajdan öne çıkan bazı bölümler:


OZAN GÜVEN: “BEN CAN MANAY DEĞİLİM!”

– Şaka bir yana… Can Manay olmak nasıl bir şey?

Ozan Güven: Karşıdan göründüğü gibi değil… Yani rolüm Can Manay. Yazar Azra Kohen’in kitabında tarif ettiği bir adam. Onun verdiği ipuçları, benim de üzerine koyduğum bir takım şeylerle haftanın belli günleri, belli saatlerde gidiyorum onu oynuyorum, sonra hayatımdan çıkıyor.

– Bu kadar mı yani! Çok kısa sürede fenomen bir karakter yarattınız. Ben de herkes gibi Ozan Güven’i değil, Can Manay diye birini izliyorum resmen. Onu nasıl tanımlıyorsunuz?

Ozan Güven: Her insan gibi defoları olan biri… Belki de çok hasta bir adam bilmiyorum. Hasta olduğunu bilmeden ortalıkta dolaşan binlerce insan gibi. Ben sadece bunu gerçek ve inandırıcı kılmaya çalışıyorum. İnsanların bu karakteri sevmesini istiyorum.

– Can Manay oynadığınız en sıradışı karakter mi?

Ozan Güven: Yoo ben robot da oynadım, sadrazam da oynadım, Sırp bir tecavüzcüyü de oynadım. Bunu şımarıklıktan söylemiyorum. Başka işlere ne kadar önem verdiysem, buna da o kadar önem verdim. Ama bu adamın malzemesi bol.

– Ama bu rol, bir oyuncu için kaymaklı ekmek kadayıfı değil mi?

Ozan Güven: Değerlendirebilirsen evet. Bazı karakterlerin klavyesinde 4 tuş vardır, bazılarında 32 tuş. İntihar etmiş, sonrasında hastanede hiç konuşmayan bir adama ne katabilirsiniz? Oysa Can Manay tuhaf biri. Bir insan, ilk kez gördüğü biri için evini taşır mı? Saplantılı bir adam. Bunları normalize etmeye çalıştığım için üzerinde çok fazla çalışıyorum. Bu adamı sevdirmek zorundaydım. Sevmeseler, bu dizinin dört ayağından biri düşerdi.

– Sahi nasıl çalıştınız bu role? Neler yaptınız da dışarıda herkes bu saplantılı adama hayran oldu!

Ozan Güven: Dışarı çıksak göreceğiz! Şaka bir yana, daha önce bir sürü şey oynadım. ‘Rüstem Paşa’, ‘216’, ‘İstanbul Masalı’nda Demir Arhan, ‘Annemin Yarası’nda Borislav… Daha öncekiler niye bu kadar dikkat çekmedi ya da çekti bilmiyorum. Seyirci neyi görüyorsa, neyi izliyorsa, onu moda yapıyor galiba. Bu kadar basit. Ama ben önce işin bütününe bakıyorum, sonra karakter için ne yapabileceğime kafa yoruyorum.

Bu adamın, Can Manay’ın yapacağı çok şey var çünkü ekstrem bir karakter. Sadrazamı oynarken yapacakların sınırlıdır. Mesela saatine bakamazsın çünkü o dönemde saat yok! Oysa bu adamın üzerine bir sürü şey ekleyebiliyorsun. Ne bileyim adamın keskin dönüşleri, su içmesi, mimikleri…

– Dizi teklifinden önce kitabı okumuş muydunuz?

Ozan Güven: İlk olarak 1.5 sene önce bu fikir ortaya atılmıştı. Yani cast oluşturulmadan önce bahsetmişlerdi bana. Ben de genç kızlar gibi okumaya başladım kitabı. Sonra ‘Bundan dizi olmaz’ dedik çünkü içinde aksiyon yoktu. Aslında bu bir kişisel gelişim kitabı ama alameti farikası karakterlerle anlatılıyor olması. Herkes birbiriyle felsefi konuşmalar yapıyor ve bunu senaryoya dökmek zordu. O yüzden Nükhet Bıçakçı’nın başardığı şey az buz değil.

– Yani küfürlerden, sevişme sahnelerinden mi bahsediyorsunuz?

Ozan Güven: Evet. ‘Sevişme sahneleriyle öne çıkan dizi’ lafına da gıcığım. Ya bunu öne çıkaran sensin zaten! Dünyanın genelinde de bu böyle ama topu topu üç ya da dört sevişme sahnesi. oldu Hiç de öyle bahsedildiği kadar önemli değil. Ayrıca bütün Türkiye sevişmeden çocuk yapmış gibi davranıyor ya, ben en çok da buna şaşırıyorum!

– Elbette bu sevişme sahneleri öne çıkarılacaktı çünkü yıllardır zihnar sevişmeyen öpüşmeyen oyuncularımız bir bir sevişiyor bu dizide! Buna hazırlıklı değil miydiniz?

Ozan Güven: Emin ol, oraları hiç düşünmedik. Bir karakterin sevişmesi gerekiyorsa sevişmeli! Bunu yapmaması yani kamera bilmem ne açıdan çeksin de öpüşüyorlarmış gibi görünsünler durumu hiç de inandırıcı olmuyor. Bir süre sonra oyuncu da buna inanmamaya başlıyor, reji de, yönetmen de.

– Liseden arkadaşlarınız sizin Cem Yılmaz kadar komik olduğunuzu söylüyor. Neden komediyi seçmediniz?

Ozan Güven: Evet özel hayatımda güldürürüm ama ben komik değilim. Kaldı ki komediyi de Cem’le yapıyorum zaten. Öte taraftan “Komedi filmlerinde hiç olmamıştı, bak Can Manay’ı nasıl oynamış” diyenler de var. Şunda anlaşalım: Ben oyunculuk yapıyorum ve bir sürü şey denemek istiyorum. Bunu da bu yaşlarda deneyebilirim. Yani dayak yiyeceksem şimdi yiyeyim, ilerde zor olur.

– “Can Manay gibi bir adamı oynadıktan sonra 216 oynanır mı ya!” diyen o kadar çok insan var ki. Fotoğraf ekibinden bile bunu duydum az önce. Ne diyorsunuz buna?

Ozan Güven: Benim mesleğim bu, üzgünüm sizler için! Ben Can Manay değilim. Bu bir oyun.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu