Gündem

Panama Belgeleri’nin neden olduğu ilk deprem

Kamuoyunda “Panama belgeleri” olarak bilinen olay belgelerin medyaya sızdırılmasının meydana getirdiği deprem tüm dünyayı etkisine almışa benziyor. İzlanda Başbakanı tepkilere dayanamayıp istifa etti.

Belgelerin sızmasının ardından ilk önemli istifa İzlanda’dan geldi. Belgelerin yayınlanmasının ardından belgelerde adı yolsuzluk olayına karışan İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson, suçlamaların  ardından parlamentoyu erken seçime çağırdı. İzlanda başbakanı, talebi reddedilince istifa etti.

İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’un  Panama Belgeleri’nde adı geçmesiyle birlikte İzlanda’da olay olmuş, 9 bin kişi sokaklarda gösteriler yapmıştı.

İZLANDA BAŞBAKANININ İSTİFASINA YOL AÇTI

Bilindiği gibi merkezi Panama’da bulunan hukuk bürosu Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin medyaya sızdırılmasından sonra, eşiyle birlikte İzlanda Başbakanının 2007 yılında “Wintris” isimli bir offshore şirketini satın aldıkları, milyonlarca doları bu şirket aracılığıyla sakladıkları ortaya çıkmıştı.

2009 yılında Başbakan Gunnlaugsson’un şirketteki yüzde 50 hissesini parlamentoya girdikten 8 ay sonra 1 dolar karşılığında karısına sattığı ortaya çıktı. Ancak offshore şirketini ve bu satış işlemini parlamentoya yaptığı beyana dahil etmediği ortaya çıktı. Sigmundur David Gunnlaugsson, 2013 yılından bu yana İzlanda Başbakanı olarak görev yapıyordu.

PANAMA BELGELERİ NEDİR?

Panama Belgeleri, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ), Mossack Fonseca’nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeye ulaştığı ve 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaştığı belgelere verilen addır.

İlk olarak İngiliz The Guardian ve  Alman Süddeutsche Zeitung gazeteleri  tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 değişik ülkenin devlet başkanları ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişiyle ilgili kanunsuzluk ve vergi kaçakçılı yaptıklarına dair bilgiler yer alıyor. Söz konusu kişilerin off-shore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Bugüne kadarki en büyük belge sızıntısı olarak kabul edilen olaya “Panama Belgeleri” orijinal adıyla “Panama Papers” deniliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu