Medya

Para karşılığı röportaj yaptığı öne sürülen Ayşe Arman eleştirilerin odağında

Habertürk yazarı Sevilay Yılman’ın Hürriyet yazarı Ayşa Arman’ın röportajlarını para karşılığı yaptığını yazmasının yankıları devam ediyor. Ayşe Arman, Hürriyet’ten ayrılıyor mu şeklindeki dedikodularının ardından bu kez diğer bir Habertürk yazarı Fatih Altaylı konuya hızlı bir giriş yaptı ve Arman’ın gazetenin reklam servisinin bir parçası gibi çalıştığını yazdı.

AYŞE ARMAN OLAYI MEDYADA TARTIŞMA KONUSU OLDU

Ayşe Arman’a haksızlık yapılmaması gerektiğini ifade eden Fatih Altaylı, para karşılığı röportaj yapılmasının dünyada da örnekleri olduğunu yazdı. Arman’ın gazetenin reklam servisinin bir parçası gibi çalıştığını belirten Altaylı, ‘asıl rezalet orada’ dedi ve flaş bir iddiada bulundu. Altaylı, “Gazeteye hiçbir katkı sağlamadan, kendi PR ajansları üzerinden bu parayı cebine indirip, hem gazetenin hissedarlarından para çalan hem de o gazetedeki diğer emekçilerin hakkını gasp edenler var.” diye yazdı.

MEHMET SOYSAL MEDYAYI TARTIŞMAYA AÇTI

Demirören Medya’nın tepe yöneticisi Mehmet Soysal’ın bugün itibarıyla medyanı geldiği durumla ilgili yaptığı çarpıcı açıklamalar çalışma koşulları ve etik konusunu gündeme getirdi. Sevilay Yılman, önemli bir ifşaata imza atarak Hürriyet gazetesinde Ayşe Arman’ın röportajlarını para karşılı yaptığını yazması Türk Medyası’nda bazı dinamikleri harekete geçireceğe benziyor.

Sevilay Yılman, 14 Kasım’daki “Demirören Ayşe Arman’dan başlayabilir mi?” başlıklı yazısında şunları kaleme almıştı:

“Haberi var mı bilmiyorum ama Hürriyet’in haftalık röportajlarını yapan Ayşe Arman bazı röportajlarının karşılığında ücret alıyormuş.Evet. Yanlış okumadınız değerli okurlarım.Basbayağı para karşılığında yapıyormuş röportajlarını.Ben de bunu bir plastik cerrahla yaptığı röportaj dolayısıyla öğrendim.Şimdilik isim vermiyorum ama eğer bir inkara gidilirse her şeyi apaçık yazacağımı da belirtmek istiyorum.”

Sessizliğini koruyan Ayşe Arman’ın konuyla ilgili kendisini nasıl savunacağı merakla bekleniyor.

FATİH ALTAYLI DA TOPA GİRDİ

Fatih Altaylı dünkü “Rezaletin büyüğü heybede” başlıklı yazısında Ayşe Arman’ın para karşılığı röportaj yapmasını değerlendirdi.

İşte Altaylı’nın o yazısı:


 

Herkesin bildiği sırrı Sevilay Yılman ifşa etti.

“Ayşe Arman röportajlarını para karşılığı yapıyor.”

Doğru ve bu bir sır değil.

Ancak Ayşe Arman’a haksızlık yapmayalım.

Bu durumu gazetesi de biliyor ve gazetesi de bu işten para kazanıyor.

Dünyada bunun örnekleri var.

Buradaki büyük ayıp ise bu röportajların “Reklam ve tanıtım” olarak yapıldığının açıklanmamış olması. Gizli reklam olarak yapılması.

Bu da gazetenin editoryal ayıbı, Arman’ın değil.

Ama asıl mesele bu olmamalı.

Asıl meselemiz bunu, gazetesini de, okurunu da kandırarak “el altından” yapanlar.

Ayşe bu işi kendisi açısından “namuslu” bir biçimde yapıyor. Bir anlamda gazetenin reklam servisinin bir parçası gibi çalışıyor.

Ama gazeteye hiçbir katkı sağlamadan, kendi PR ajansları üzerinden bu parayı cebine indirip, hem gazetenin hissedarlarından para çalan hem de o gazetedeki diğer emekçilerin hakkını gasp edenler var.

Asıl rezalet orada.

AYŞE ARMAN’DAN İLGİNÇ SORU

Öte yandan Hürriyet gazetesinde röportajlarıyla dikkat çeken Ayşe Arman’ın Instagram hesabından yaptığı paylaşım yeni bir paylaşım göze çarptı. Ünlü reklam fotoğrafçısı ve iletişimci Oliviero Toscani ile yaptığı röportajdan kareler paylaşan Ayşe Arman’ın bu paylaşımın altına, “Size instagram röportajları yapsam okur musunuz? Artık gazete sayfaları azaldı, yerim yok benim bu röportajı yayınlayacak, burdan yayınlasam okur musunuz? Neyse heyecanlıyım diye saçmalıyor olabilirim” gibi bir ifadeleri sıkıştırması gözden kaçmadı. Hatta bu açıklama Arman’ın Hürriyet’ten ayrılabileceğine dair bir sinyal olarak da yorumlandı.

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu