Yerli Dizi

PAŞA GÖNLÜM:KANAL D’NİN SİSTEMİ ÇÖZME ARAYIŞLARINA BİR ÖRNEK DAHA /JALE ŞEN

Kanal D, 2 haftadır karşısında Kaçak, Yetenek Sizsiniz(bu hafta), Benim İçin Üzülme ve Seksenler olduğu halde reytinglerde en üst sıraya oturan dizisi Küçük Ağa’nın başarısından sonra formülü çözmüş olmalı ki eski Yeşilçam benzeri bir dizi daha yarattı kendine! Paşa Gönlüm.

Çocuk oyuncu Zeynep Değirmencioğlu’nun filmlerini, şimdi benim gibi 40’lı yaşlarında olanlar iyi bilirler. Ayşecik filmiyle ünlenen oyuncuyu bizler filmle birlikte Ayşecik olarak anmaya başlamış, yıllarca da onun filmlerini izlemiştik. Değirmencioğlu’nun teyzesinin yanına taşınıp o andan itibaren hem mahallelinin hem de mahallenin gençlerinin gönlünü çelen, çıtı pıtı, gönlü temiz, deli dolu kız hallerinin olduğu filmleri vardı. Zevkle izler hem güler hem de hüzünlenirdik. İyi insanların olduğuna inanıp Yeşilçam filmleriyle çoşup, gülüp ağlayıp böylelikle güzel zamanlar geçirdiğimiz yıllardı.

Konusuna bakınca ve tanıtım videolarını da izleyince Paşa Gönlüm bende, o eski Ayşecik’li, Ömercik’li, Paşa Dede Münir Özkul’lu insanın içini ısıtan Arzu Film’in Hayat Sevince Güzel’ini hatırlattı. Türker İnanoğlu’nun Yumurcak ve Sezercik’ten öykünen Küçük Ağa’sı hazır tutmuş, bayrağı en önde elinde tutarken Kanal D ‘ufukta gemi göründü’ deyip çıkmış yola anlaşılan o ki.

Senaryosunu, Show TV’nin ‘türlü yemeği’nden hallice, Özcan Deniz’in filmi Evim Sensin’in de sanki çakması gibi duran karmakarışık dizisi Her Sevda Bir Veda’nın da senaristi olan Gökhan Horzum’la birlikte, aynı zamanda roman yazarı da olan senarist Ekin Atalar yazıyor. Yönetmeni Hamdi Alkan olan dizinin yapımcı şirketi D Productions.

Oyuncu kadrosu geniş olan Paşa Gönlüm’ün baş rolünde Türkan kızımızı canlandıracak olan Leyla Feray, ATV’nin hak ettiği değeri bulamadığına inandığım Ben Onu Çok Sevdim’inde Sinem karakterini oynamıştı. Güzelliği, ekrana yakışan hali ve iyi oyunculuğuyla daha pek çok yapımda göreceğimize emin olduğum Feray, bir dönem Cem Yılmaz’la da sevgililiğinden tanıdığımız uzun saçları ve don yağı gibi haliyle (biz buna halk arasında cool diyoruz) bilinen işletmeci Lal Dedeoğlu’nun kızı. Hatta Leyla Feray’ın Cem Yılmaz’dan etkilenerek oyuncu olmaya karar verdiği de söylenir. Magazin dedikodularına da hafiften dokundurup diğer oyunculara geçelim. Büyük oyuncu Tarık Pabuçcuoğlu, seslendirmeler de yapan benim ilk kez Sultan Makamı’yla keşfettiğim(benim ayıbım), en son Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam’da oynayan Kerem Atabeyoğlu, Derya Alabora, Sema Keçik, Ezel’den bildiğimiz İsmail Filiz, Can Nergis, Bizim Evin Halleri’nden tanıdığımız Hazar Motan, Yalçın Seyhan, Mehmet Şeker, Elif Taş, Merhamet’te oynayan küçük oyuncu Efe Cebeci, Nilüfer Açıkalın ve Paşa Dedemiz Sezai Altekin.

İlk bölümü izlemeden önce zaten baştan edinmiş olduğum fikirden yola çıkarak Ayşecik’li Hayat Sevince Güzel çakması Paşa Gönlüm’de, Paşa Dede Münir Özkul Sezai Altekin, küçük oyuncu Efe Cebeci mahalleliyi ve de Paşa Dede’yi yaramazlıklarıyla canından bezdirmiş Ömercik, mahallelinin sevgilisi Ayşecik de Leyla Feray olacak.

Dizi bombardımanına devam etmeye bayağı gayretli olan Kanal D Küçük Ağa’yla yakaladığı başarıyı Paşa Gönlüm’le devam ettirebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

 

Yazımı yazarken…

Paşa Gönlüm yazımı yazarken her ne akla hizmetse bir yandan da Seda Sayan’ın gelinli kaynanalı programına bakayım dedim. ”Filtre uygulayın bana uleyynn” tadında azarı yemiş ekip sayesinde Seda’yı ışıltılı izleme şansına(! )ben de nail oldum. Alien kıvamında kayınvalidelerle, hadi evde ha bire yemekti, süpürgeydi, altın günüydü filan derken saykoya bağlamayalım da azıcık Seda’yla eğlenelim modunda gelinler gelmişler yarışmaya tamam anladım da, artık orada şamar oğlanına dönen o kocalar ne akla hizmet gelmişler oturmuşlar oraya hiç anlamadım. Çerezzo reklamındaki aileden bile daha sevimsiz, arkada sürekli yorumlar yapan izleyici ekibi de yarışmaya ayrı bir hava katmış! Arada bir de havaya fırlayıp göbek atıyorlar ki insan mutluluktan ne yapacağını bilemiyor yani o derece! Tam kendime harakiri yapmak üzereyken Evim Şahane başladı da ben de kendime geldim.

 

Evim Şahane demişken…

Mimar Selim Yuhay’ın önderliğinde, yenilenmesi için başvuruda bulunan ailelerin evlerindeki odalarda değişiklikler yapılıyor. Hep düşündüğüm şeyi burada da belirtmek istiyorum ki bu güzel eylem cidden ihtiyaç sahibi olan aileler için yapılmalı. Geçen sene böyle bir ailenin tüm evini değiştirmişlerdi de hem mutluluktan başı dönen o aile, hem Mimar Selim Bey ve hem de ekran başındaki bizler ağlamıştık. Hele evlerinde artık bir odaları olan kızlar o kadar mutlu olmuşlardı ki ortaya görülmeye değer sahneler çıkmıştı. Bugünkü Evim Şahane’de de ihtiyaç sahibi Hatice Hanım’ın mutfağı yenileniyor. Bu örnekleri daha çok görmek istiyoruz.

 

Merhamet’e taze kan Naz Elmas!

Çoktan bitmiş olması gerektiğini düşündüğüm Merhamet, Sermet’le Deniz arasındaki aşk meşk mevzularıyla uzatmaları oynarken dizinin ekibi kendi aralarında ”bakalım ne kadar daha zorlayabiliriz” diye iddiaya girmişler ve diziye Ahu rolüyle Naz Elmas’ı dahil etmişler. 6 bölüm oynaması düşünülen Elmas’ı özleyenler Çarşamba ekran başına.

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu