Yaşam

Piyasaların gözü ABD’de

Piyasaların seyrini bugün ABD’de ve Avro Bölgesinde açıklanacak enflasyon verileri belirleyecek. Dünya finans şirketlerinin gözü kulağı bugün ABD’de.

Dünya ekonomi piyasası hareketli günler yaşıyor. Dün Çin’de açıklanan ihracat verisinin beklentilerden çok iyi gelmesi ardından petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yatırımcıların risk iştahının arttığı gözlendi ancak bu yükselişlerin seyrine bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verileri yön verecek.

Yine dün akşam ABD’de açıklanan “Bej Kitap” raporundaki ekonomiye ilişkin pozitif ifadeler ve şirket karlarının beklentilerden iyi olması, pay piyasalarında güçlü yükselişler olarak kendini göstermişti. Buna göre ABD Merkez Bankasının (Fed) “Bej Kitap” raporu, ekonomik faaliyetlerin ve ücretlerin ülke genelinde arttığını ortaya koymuş, bankanın 12 bölgesel şubesinden gelen verilerle hazırlanan raporun içeriğine göre, ekonomik aktivitenin Şubat ve Mart aylarında ülke genelinde arttığı gözlenmişti. Bu artış hızı her ne kadar bölgelere göre değişim gösterse de aynı dönemde, iş gücü piyasasının güçlenmeyi sürdürdüğünün belirtildiği raporda ücretlerin de Atlanta dışındaki tüm diğer bölgelerde yükseldiği verilen müjdeli haberler arasındaydı. .

Dolar yükselişe geçti

Dün Çin ve ABD Fed açıklamalarının ardından dolar endeksinin iki haftadır süregelen düşüşünü sonlandırdığı ve 94 seviyesinden 95 sınırına kadar çıktığı; Dow Jones endeksinin yüzde 1,06, S&P 500 endeksinin yüzde 1,00 ve Nasdaq endeksinin yüzde 1,55 değer kazandığı görüldü.

Avrupa Merkez Bankası ECB toplantısı da heyecanla bekleniyor

Avrupa’da bugün açıklanacak olan enflasyon verilerinin de gelecek hafta yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde piyasaların yönünü etkileyecek.

Türkiye’de piyasalar 

Dünyadaki bu ekonomik rüzgar yurt içinde kendini şöyle gösteriyor: Borsada tahvil faizlerinde düşüşlerin devam etmesi yatırımcı için umut vaad ediyor. BIST 100 endeksi dün yüzde 2,36 yükseldi ve sene başından bu yana kazancını yüzde 19,48’e çıkararak 2015 yılındaki kayıplarının tamamını bertaraf etti. Buna göre analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı belirsizliğinin ortadan kalkması sonrasında düşüşünü devam ettiren kısa ve uzun vadeli tahvil faizlerinin pay piyasalarında özellikle bankacılık sektöründe alımların güçlenmesini sağladığını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu