TeknolojiTelevizyon

Pokemon Go iç karışıklık çıkarmak için kullanılabilir mi?

Son günlerde Pokemon Go oyunu tartşmaların odağında yer alması oyunla ilgili yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Japon Nintendo Game Boy firmasının Temmuz başında Beta sürümü olarak çıkardığı oyun şimdiden geniş kitleleri etkisinin altına alması dikkatlerden kaçmadı. Pokemon Go’nun CIA etkisinde olduğu iddiası da gündeme düşünce oyunla ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Ülke TV’de Mustafa Yıldız’ın sunduğu ‘Odak Noktası’ isimli programda, son dönemde gündemden düşmeyen “Pokemon Go” oyununun perde arkası ortaya konmaya çalışıldı. Program konuğu Mesut Özdoğan, oyunun altyapısı ile bir ülkede Gezi eylemleri benzeri  iç karışıklıkların organize edilebileceği ileri sürmesi tartışmayı bambaşka bir boyuta taşıdı.

POKEMON GO TEHLİKELİ Mİ?
Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne oyun tasarımcısı Mesut Özdoğan konuk oldu. Özdoğan programda, son günlerde adından sıklıkla bahsettiren ve en çok oynanan oyunlar arasında yer alan Pokemon Go oyununun arka planını anlatarak, çok konuşulacak tartışmaya imza attı, “Oyunda insanların bilgileri toplanıyor. Peki toplanan onca bilgi ne yapılıyor?” diyen Özdoğan akıllarda soru işareti bıraktı.

Söz konusu oyun aracılığıyla insanların hareket şeklinin çözüldüğünü söyleyen Özdoğan, “Bilgilerin toplanması, birey açısından tehlikeli olmasa da kitle açısından büyük tehlikedir. Hareket yönü, hareket hızı sayesinde bir toplumun hareket sistemi ortaya çıkarılabilir. Mesela Alman milletvekili ve NATO temsilcisinin bir kaç hafta önce yaptığı itirafta, soğuk savaş döneminde planladıkları savaşta yaptıkları ilk şeyin mülteci hareket akımlarını belirlemek olduğunu söylediler. Yani bu yolla bir toplumun hareket sistemi rahatlıkla öğrenilebiliyor.” şeklindeki ifadeleriyle, toplumda hızla yayılan Pokemon Go akımının tehlikesini vurguladı.

POKEMON GO İÇ KARIŞIKLIK ÇIKARMAK İÇİN KULLANILABİLİR Mİ?

Konuşmasında Pokemon Go adlı oyunu Gezi olaylarıyla ilişkilendiren Özdoğan, “Bilimde kitle simülasyonları önemli bir nokta. İnsanlar ne durumda, nereye hareket ediyor? Bunu öğrenmeye çalışıyorlar. Pokemon Go’nun da içinde olduğu oyunlarla toplum, belirlenmiş yerlere yönlendiriliyor. Gezi olaylarında da bu tarz organizasyon yapılmış, halkın belli yöne hareketi sağlanmıştı. Bir halkın hareket sistemi, art niyetli bir devletin elinde olsa, çok kaybın amaçlandığı bir saldırıyı uzak noktadan rahatlıkla yapabilir. Tıpkı Irak Savaşı’nda olduğu gibi.” dedi.

“İNSANLARI KOORDİNE ETMEK İÇİN KULLANILABİLİR”

Bir NATO temsilcisinin “itiraflarına” değinen yorumcu, soğuk savaş döneminde kullanılan bazı yöntemlere değindikten sonra “çok uzağa taşırsak Gezi olaylarındaki gibi insanları nasıl koordine edebiliriz, insanları nasıl bir araya toplayabiliriz, çünkü Pokemon unu da yapmakta, insanları belli odak noktalarına toplamakta, böyle projeler yatabilir” dedi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR