Müzik

MUSTAFA KESER: “POP MÜZİK DİYE BİR MÜZİK YOK!”

Mustafa Keser, geniş repertuvarı ile bilinen bir sanatçı. Müzik dünyasına ilişkin Bugün Gazetesi’nden Şebnem Özcan’a röportaj veren Keser, ilginç değerlendirmeleriyle dikkat çekti.

Sözünü sakınmayan Mustafa Keser’in İbrahim Tatlıses’ten Tarkan’a kadar yaptığı ilginç yorumların yeraldığı o röportajdan bir bölüm:

 

İbo sesleri algılayamıyor

*İbrahim Tatlıses sahnelere dönebilecek mi sizce?

Televizyon programlarında elini öptüğü tek adam benim biliyorsun. Müzikle ilgili aklına bir şey takıldığı zaman beni arar. Bana “Hocam” der. Bu rahatsızlığının sesine ne kadar hasar verdiğini bilmi-yorum ama bir müzisyen arkadaşımız “Sesleri duymakta zorlanıyor” dedi. “Biz ‘La’ sesinden çaldık. O ‘Do diyez’den okudu. Detone oldu” dedi. Söylediğine göre sesleri algılayamıyor. İnşallah sağlığına kavuşur.

Popçuların kullandığı Türkçe tartışılır

*Pop müzik dinliyor musunuz?

Yok dinlemiyorum. Batı müziği dinliyorum. Zorlama delikanlı diye bir tabir var, “Yürü baba, sen aslansın kaplansın” derler, gider iki araba sopa yer gelir. Çünkü adam kaplan maplan değil. Bu popçu arkadaşlar da işte böyle zorlama şarkıcılar. Pop müziği diye bir müzik yok. Bizim bir sanat müziğimiz bir de halk müziğimiz var. Pop müziği denilen şey uyduruk kaydırık bir şey. Pop müziğin bir tarzı da yok, hocası da yok. “Ben pop müziği okumak istiyorum, bana öğretir misin” diyemezsin. Ama halk müziği ve sanat müziğinde binlerce hoca çıkar karşına. Dikkat eder misiniz, popçuların kullandığı Türkçeye. Türkçe olduğu tartışılır, rezalet bir dil kullanıyorlar. Kim öğretti bunlara bunu?

Tarkan gaz kesen kamyon gibi

*Tarkan’ın ‘Firuze’sini dinlediniz mi? Sizce nasıl söylüyor?

Firuze kötünün iyisi. Tarkan şarkıları kekeme gibi okuyor. Eski kamyonlar vardı, yokuş çıkarken gaz kesikliği yapardı. ‘Vııın vınnnn’ diye çıkardı sesleri işte öyle şarkı söylüyor.

Tek nefeste okunacak bir cümleyi beş yerde nefes alarak okuyor. Popçular, gaz kesikliği yapan kamyon gibi şarkı okuyorlar yani. Şarkı söylerken Türkçenizi neden bozarsınız diye bu popçulara sormak istiyorum. Bana mantıklı bir açıklama yapsınlar. Hepsi Android gibi aynı sistem okuyorlar.

Magazinde çok görünen büyük sanatçı zannediliyor

*Arkasında dayısı, ağabeyi olanlar daha çok değer buluyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

Benim basınla ve magazinle fazla ilişkim yok. İnsanlar magazinde kim daha çok görünürse onu çok daha büyük sanatçı zannediyor. Birine ‘İmparator’ diğerine ‘Süperstar’ ötekine ‘Megastar’ diyorlar; bu arkadaşların bazıları belki bu yeteneğe, bu sıfata sahiptirler ama olmayanlara da bu şekilde hitap ediliyor.

*Ses sanatçıları genelde kaprisli bilinir, öyleler mi sizce?

Sanat camiasının birçoğunda iş ahlakı diye bir şey yok. Sahne itibariyle çok ahlaksız ve terbiyesiz sanatçılar var. Ben 15-20 sene müzisyenlik yaptım, hayatım o solistlerin kaprislerini çekmekle geçti.

Mesela “Saat üçte prova var” derler, sazını alıp gidersin. Bir tek gün hatırlamıyorum ki o solist vaktinde gelsin. Saatlerce beklettikten sonra sallana sallana gelirler. Hiç utanmazlar. Kabahat bu çoğu kadın olan şarkıcılara taviz veren patronlarda. Ne zaman müzisyenlere ses sanatçıları kadar değer verilirse o zaman bu ülkenin müziği düzelir. Bu ülkede müzisyenin beş kuruş değeri yok.

RÖPORTAJ / ŞEBNEM ÖZCAN – BUGÜN GAZETESİ

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu