Yaşam

Ramazan ayında susuzluğa çare ‘Tereyağı’

Tereyağı’nın özellike sıcak Ramazan ayında vücudumuzdaki su kaybını önlediği açıklandı. Vücudumuzdaki su kaybının önlenmesi için özellikle oruç tutanların tereyağı ile hazırlanmış yemeklerden tüketmeleri öneriliyor.

Ramazan ayının ikinci haftasından beri normallerin 9 derece üstüne çıkan ve Afrika sıcakları olarak isimlendirilen sıcak hava dalgası vücutta özellikle ter ile su kaybına sebep oluyor. Bu ayda oruçlu olanların daha çok su kaybettiği göz önüne alınırsa, gün boyu su kaybından en az etkilenmek için yapması gerekenlerin başında ise vücutta su tüketen besinlerden uzak durmak ve vücutta suyu tutan besinlere yönelmek. Bu noktada Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyüp Yılmaz çok önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz  “Gıdaları iki guruba ayırırsak biri vücuttan su çekerler diğer ise vücuda su verirler. Vücuttan su çekenlerin başında etli ürünler, yoğunlukta protein gıdalar bunların içinde peynir var et var. Bunlar miktarlarının 5 katı kadar su çekerler vücuttan. Bir de hamurlu ürünlerde miktarlarının 3 katı kadar su çekerler. Bunları sahurda tüketen vatandaşın sabah uyandıklarında dilleri kuru şekilde uyanıyorlar ve gün boyunca susuzlukla geçiriyorlar. Bir de vücuda su veren gıdalar var, bu gıdaların başında semizotu, salatalık, havuç gibi ürünler geliyor. Tereyağlı gıdalar vücudun su kaybını önler ve sindirildikçe de tereyağlı ürünler vücuda ekstra su verir” diyerek özellikle tereyağının önemine dikkat çekti.

Ramazan ayında damak tadını da ön plana alanları sevindireceğini düşündüğümüz bu açıklamanın ardından yemeklerinizde sıcaklarda tereyağı kullanmanın önemini de hatırlatmış olmaktayız.

Vücuttan su çeken besinleri bilmek gerekiyor. Bu besinleri ve yemekleri özellikle sahurda tüketen kişiler ertesi gün sabahleyin dilleri kuru bir şekilde uyanıyorlar ve gün boyunca susuzluk çekiyorlar. Bu nedenle;

Ramazan ayında uzak durulması gereken besinler:

Etli ürünler

Proteinin yoğun olduğu gıdalar

Peynir

(Bu besin gurubunun vücuttan kendilerinin 5katı kadar su çektikleri belirtiliyor.)

Hamur işleri ve ürünleri (Bunlar da vücuttan kendilerinin 3 katı kadar su çekiyor.)

Ramazan’da mutlaka tüketilmesi gerekenler:

Semizotu,

Salatalık,

Havuç

Tereyağı ve tereyağlı yemekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu