Yaşam

Ramazandan gün boyu acıktırmayacak ve susatmayacak en uygun sahur yemekleri

Sahurda ne yemek gerekiyor? Sahurda ne yemeli ne yememeli? Uzun yaz günü orucunda sahurda ne yemek ne içmek doğru? Ramazan’da susatmayan ve acıktırmayan yiyecekler hangileri? Sahurda nasıl beslenmeliyiz? İftarda ne yemeli? Sahur sofrasında olmazsa olmazlar neler? Sahur örnek menüleri haberimizde…

Onbir ayın sultanı Ramazan başlıyor. Bugün herkes ilk sahura kalkarak Ramazan ayını karşılayacak. Uzmanlar uyarıyor. Sahur yemeği yemeden oruç tutmak doğru değil! Peki uzun yaz günlerinde Ramazan orucunu zinde tutabilmek ve gün boyu verim kaybetmemek için sahur yemeğinde ne yemeli, ne içmeli?

Beslenme uzmanları özellikle sahur yemeğinde tok tutan protein ağırlıklı beslenmeyi öneriyor. Sahurda börek, poğaça gibi mayalı hamur işleri yerine daha doyurucu ve protein oranı yüksek , sindirim kolay tok tutan yiyecekleri öneriyorlar. Bunlar arasında ilk sırada az tuzlu veya tuzsuz peynirler, tuzsuz zeytin, haşlanmış yumurtalar, tahin helvası, bal, tereyağı gibi kahvaltılıkları ilk sırada sayıyorlar. Bunların yanısıra tok tutma özellikleri fazla bilinmeyen maydonoz ve limonlu salatalığa dikkat çeken uzmanlar, sütün de tok tutucu özelliğine vurgu yapıyorlar.

 

Sahurda çay içerseniz vücuttaki suyu çok çabuk dışarı atarsınız!

Çay tiryakileri üzülecek ama sahurda çaya yok yüklenmemekte onun yerine süt içmekte fayda var… Çünkü idrar söktürücü özelliğe sahip olan çay çok sık idrara çıkmanıza sebep olarak vücudunuz gün içinde susuz kalmasına sebep olabilir…

Sahurda tok tutan yiyecekler (Liste halinde)

–  Sahurda kesinlikle ekmek baş köşede olsun tok tutan besinlerin başında ekmek vardır. Ancak birçok uzman ise ekmek yerine kuruyemiş yemenin daha doğru olduğunu söylüyor. Tercih sizin.

– En az 3 bardak su ve bir şişe maden suyu öneriliyor. Ancak tansiyon problemi olanlara maden suyu önerilmiyor.

– Sahurda en tok tutan besinlerden biri kuşkusuz yumurta.

– Bal ile çörek otunu tüketmeniz vücudunuzda zindelik sağlayacaktır.

– Çay değil süt içmelisiniz. Kalsiyum ve D vitamini bakımından çok zengin bir içecek olan süt açlık hissinizi de bastırmanızda yardımcı olacaktır. Sütü 2 bardağa kadar içebilirsiniz.

– Sahurda kuru fasulye, nohut gibi baklagiller de ertesi gün sizi tok tutacaktır.

– Potasyum açısından zengin olan muz da enerji veren ve tok tutan bir meyve olarak listedeki yerini alıyor.

Sahurda yememeniz gereken besinlere dikkat! 

Aşağıda listelediğimiz yiyecekleri sahurda yediğiniz taktirde ertesi gün açlık hissiniz normalden daha çok kendini hissettirecektir. Bu nedenle bu yiyecekleri sahurda yememenizde fayda var.
-Kek
-Kurabiye
-Tatlı
-Çikolata
-Bal
-Reçel

Dikkat! Sahurda bunları yerseniz ertesi gün çok susarsınız!

Aşağıda listelediğimiz yağ oranı yüksek bu yiyecekleri sahurda yerseniz ertesi gün susuzluk çekeceğinizi belirtmekte fayda var. Bu nedenle bu yiyecekleri sahurda önermiyoruz.

-Patates kızartması
-Börek
-Açma
-Köfte
-Pilav
-Pizza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu