Yazarlarımız

Reaksiyon Kurtlar Vadisi’nin gölgesinde kalır mı?

Reaksiyon, yeni sezonun dikkat çeken projelerinden biri….Diziyi çeken yapım şirketinin hikayesi de proje kadar ilginç. Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan, Kurtlar Vadisi’nin yapım şirketi Pana Film’in önemli silahlarıydı düne kadar. Ama görüldüğü kadarıyla köprünün altından çok sular geçmiş. Pana Film, Reaksiyon adlı hem yeni bir yapım şirketini hem de konsept itibarıyla Kurtlar Vadisi ile aynı kulvarda bir diziyi doğurmuş oldu.

Yani mizahi bir bakışısıyla “Reaksiyon Film, Pana Film’e reaksiyon olarak ortaya çıktı” dense yeridir…

Reaksiyon’un dikkati çeken özelliklerinden biri kadro zenginliği….Yerli dizi tarihimizin efsane olmuş başkomiseri Behzat Ç.’yi canlandıran Erdal Beşikçioğlu’nun yeraldığı dizi projesinin başlı başına dikkatleri üzerine çekmesi zaten öngörülebilir birşeydi. Kaldı ki diğer başrol oyuncuları da isim olarak kulağa iyi geliyor…İbrahim Çelikkol, Selen Soyder, Nehir Erdoğan isimleri Reaksiyon’un zengin bir başrol kadrosu olduğunu gözler önüne seriyor.

Başrol oyuncularının dışında dizinin ilginç bir o kadar da kılı kırk yaran cast’ıyla da dikkatiçekiyor. Yine Behzat Ç.’den tanıdığımız Tayfun( Berkan Şal) Karadayı‘dan tanıdığımız Yurdaer Okur(MİT Müsteşera Gürkan), İsmail Demirci (Tekin), Kevork Malikyan(Öktem), Sencan Güleryüz(Çetin), Erdal Küçükkömürcü( Mehmet Rauf) Reaksiyon’un önemli oyuncuları arasında. Ağırlıklı bir rolü olmasa da Ahmet Mekin’i ekranda görmek başka bir güzellik…

Reaksiyon ilgiyi hakediyor

Reaksiyon’u değerlendirmek sözkonusu olunca aynı kulvarda olduğu ve kaynağından doğduğu Kurtlar Vadisi ile kıyasa girmemek neredeyse imkansız…En azından benim için….İlk iki bölümü seyrettikten sonra her ne kadar dizideki olaylar ve kişiler hayal ürünü de olsa güncel siyasi olayları odağına aldığı için diziye ilgisiz kalmak zor. Ama hakkını yememek lazım…Reaksiyon; görsel kalitesi, oyunculuğu ve rejisiyle ilgiyi hakeden bir iş.

Kurtlar Vadisi, klasik olmasının avantajıyla bu sezon yeni kanalı KanalD ile yoluna devam ediyor. En büyük sıkıntısı izlenmeye değer oyuncuların sayısındaki kısırlık. Dizi sadece Polat Alemdar efsanesi üzerinden seyrediyor. Pana Film’den ayrılan kurmayların kan kaybına neden olup olmayacakları önümüzdeki bir kaç bölümden sonra daha iyi anlaşılacak.

 

Bu arada Kurtlar Vadisi önemli oyuncularını kaybetti. Yük, tamamen Polat Alemdar’ın üzerine kaldı. Diziye önemli transferler yapılmadı. Belli ki Polat Alemdar’ın karizması yeterli görüldü..Anlatım dilindeki eksiklik de Kurtlar Vadisi’nin başka bir açmazı…Farklı günlerde yayınlansalar da Reaksiyon, konsept olarak bugüne kadar Kurtlar Vadisi’nin en ciddi rakibi olacağının sinyallerini verdi.

Aldığı izlenme oranlarına bakılırsa Reaksiyon için reyting sorunu sözkonusu değil. İlk bölümüyle AB’de 3. Total’de ise 8.olan Reaksiyon, 2. bölümüyle Total’de 3. AB’de ise 2. oldu. Özellikle AB kategorisinde aldığı izlenme oranları günün birincisi Karadayı‘nın az bir farkla gerisinde başka bir deyişle ensesinde olduğunu ortaya koydu. İlerleyen haftalarda pazartesi akşamları zirvenin güçlü adaylarından biri olacağını gösterdi…Total’de belki zor olabilir ama AB’de birinciliği yakalaması sürpriz sayılmaz.

 Reaksiyon’da göze batanlar

Gelelim Reaksiyon’da göze batan unsurlara….Reaksiyon’da yapılması gereken, Kurtlar Vadisi’nden ayrışmak ve kendine özgü bir tarz oluşturmak olmalı…Reaksiyon, anlatım dili ve kurgu olarak Kurtlar Vadisi’ne asla benzememeli…Her ne kadar konseptleri aynı olsa da bu büyük hata olur…

Yüzbaşı Oğuz(İbrahim Çelikkol)’un Güney Kıbrıs’ta Avi’yi etkisiz hale getirdiği sahne, artık klasikleşen Kurtlar Vadisi sahnelerinden biriydi.

Ben, bir izleyici olarak olayla sonuç arasında mantıklı bağın olması gerektiğine inanıyorum…Şöyle ki, elinde sadece tabancası olan yalnız bir adamın her ne kadar iyi ajan olsa da ondan daha fazla sayıdaki düşmanlarını alt ederken ortaya koyduğu zeka ve becerinin detayları önemli..Kaldı ki kalabalık olan düşman ajanların ellerindeki silahlar daha güçlü olduğu halde onları birer birer kolayca avlaması bana Kurtlar Vadisi’nde gördüğümüz sıradan aksiyon sahnelerini hatırlattı.

reaksiyon-2

 

İnandırıcılık, dizilerimizin önemli sorunlarından biri….Yine, Yüzbaşı Oğuz’un MİT Müsteşarı Gürkan’la gölün yanında yaptığı konuşmada olduğu gibi…Bu konuşma bir ABD dizisinde olsa önemsenmeyebilirdi. Ama bu ülkede yüzbaşı rütbesindeki birinin MİT müsteşarı ile konuşurken kullandığı üslup asla o sahnedeki gibi olmamalı.

Bunun gibi Reaksiyon’un başka sahnelerinde de inandırıcılık zaafları vardı

Dizi, herşeye rağmen Kurtlar Vadisi’nden sıkılan ya da sıkılma potansiyeli taşıyan kitle için yeni bir soluk olma özelliği taşıyor… Reaksiyon, bu sezon ilgiyle izlenecek yapımlar arasına girmeyi şimdiden başardı

Polat Alemdar, Vadi’de yalnız başına kalmış olabilir.Ama Kurtlar Vadisi, kulvarında bundan böyle asla yalnız kalmayacağa benziyor.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu