Medya

REHA MUHTAR M.ALİ ALABORA’YA YÜKLENDİ

Geçtiğimiz haftalarda dizi setinde yaşanan kimi istenmeyen olaylar dizi oyuncularının ve çalışanlarının sigortalanması konusunu gündeme getirdi. Reha Muhtar, aktivist kişiliği ile bilinen oyuncu M.Ali Alabora’ya yüklenmişti. Reha Muhtar’ın o yazısı…

 

Dizi oyuncularının sigortaları var mı?
Tesadüf bu ya İbrahim’le (Seten) buluşacağmız gece, yakın arkadaşı yapımcı Serdar Güzelaydın da gelecekti…

Gece İbrahim’le buluştuğumuzda “Abi” dedi, “Çok talihsiz bir olay oldu… Serdar’ın dizisinin çekildiği sette bir trafik kazası meydana geldi… Sette çalışan bir genç kız, freni boşalan arabanın altında kaldı… Serdar gelemiyor, kazayla uğraşmak zorunda…”

Sonra Serdar’la telefonda konuştum, “Abi nasıl bir talihsizlik bu?” diye ağlıyor, “Millet kazaya kurban giden kızın sigortası var mı” diye soruyor, “Elbette var” diyorum, “Ancak sigorta neyi çözüyor ki can gitmiş… Canı geri getirir mi ki?..”

***
Dünya güzeli Selin öldü gitti…

Bakıyorum Sinema Oyuncuları Sendikası kurucu üyesi Mehmet Ali Alabora kardeşim açıklama yapıyor, “Oyuncuların çalışma koşulları düzeltilsin” gibi genel ve hiçbir derde deva olmayacak sözlerle, konuyu teğet geçiyor… Mehmet Ali kardeşim…

Çalışma koşulları lafları iyi hoş da, damara değmiyor, derda deva olmuyor…

Dizilerde milyonlarca dolar para dönüyor…

Dudak uçuklatan rakamlar ödeniyor…

Yapımcılar acaba oyuncuların, çalışanların, o dizilerde görev alan emekçilerin sigortalarını, sağlık sigortalarını yaptırıyorlar mı?..

Onlara tüm dünyada çalışanlara verilen asgari “iş sözleşmesi” haklarını veriyorlar mı?..

Birisi hastalandı mı, yaralandı mı, sakat kaldı mı, bu insanlar normal çalışanlar gibi tedavi olabilecek haklara sahip mi?..

Yoksa bunlar Yaşar Kemal’in Çukurova’yı anlattığı o muhteşem romanlarında yazdığı türden pamuk toplayan mevsimlik ırgat muamelesine mi reva görülüyorlar?..

Bu soruların cevabını didiklesene sevgili Mehmet Ali…

Bakalım neler var oralarda?..

‘Didikleyemem’ mi dedin…

Niye?..

Sonra dizi teklifi problemi mi söz konusu…

Duyamıyorum!.. Alooo!..

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu