Dijital Platformlar

Rekabet halindeki dijital platformların pazar payları ne kadar oldu?

Dijital film ve dizi platformları son yıllarda Türkiye’ye büyük ilgi gösteriyor. Sektöre en son iddialı giriş yapan platform ise Disney Plus oldu. Peki, Netflix, BluTV, Prime Video, Disney Plus,  Mubi gibi platformların pazar payları ne kadar? İşte, JustWatch platformunun verileriyle dijital platformların sektördeki pazar paylarına ilişkin güncel veriler…

Türkiye’deki en büyük iki oyuncu olarak BluTV ve Netflix öne çıokan platform oldular. Bu iki platformun 2022’nin 2. çeyreğinin sonunda  toplamda yüzde 69’luk bir pazar payına sahip. Yani bu sonuçla BluTV, ülkedeki en büyük üçüncü oyuncu durumundaki Prime Video’nun iki katından daha büyük.

2022’de pazar payı gelişimi

Disney Plus, Haziran 2022’de yeni piyasaya sürülmesine rağmen, zaten ülkedeki pazarın yüzde 5’inden fazlasını elinde tutuyor. Netflix, haziran ayı sonuna kadar yüzde +1’lik daha pazar payı elde etti. Grafikteki en iyi performans gösteren Blutv ise yükselişine yavaş yavaş da olsa devam ediyor.

Netflix istikrarlı büyümesini sürdürürken, BluTV ve Mubi gibi platformlar yüzde -2 kaybederken, Prime Vide yüzde -1 kaybetti.

JustWatch 115 ülkede ayda 20 milyondan fazla kullanıcıya içerik konusunda yardımcı olan uluslararası bir akış rehberi olarak yayın hayatını sürdürüyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu