Müzik

Rekabet Kurulu müzik sektöründeki 4 meslek birliğine soruşturma açtı

Müzik sektörü bu haberi konuşuyor… Rekabet Kurulu’nun müzik sektöründe faaliyet yürüten 4 meslek birliği hakkında rekabeti sınırlayıcı eylemlere girdikleri iddiasıyla soruşturma açtığı haber veriliyor. Soruşturma bilgisi kurulun resmi sitesinde yer aldı.

Sitede yer alan açıklamada şöyle denildi:

“Müzik meslek birliklerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri ve Rekabet Kurulunun 20.06.2007 tarih ve 07-53/617-206 sayılı kararında belirtilen kriterlere aykırı davrandıkları iddialarını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.”

Soruşturmaya konu anılan yasa maddeleri, ‘rekabetin ihlali’ ve ‘piyasada tekel oluşturma’yı içeriyor.

Soruşturma açılan birlikler şunlar:

* Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM),

* Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG),

* Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP),

* Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)

Kurul sitesinde, soruşturmanın gerekçesine ilişkin ise, “Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen meslek birliklerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı” denildi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu