Reklam

REKLAMVERENLER REYTİNG SONUÇLARINA MESAFELİ

reklamcilik

Destekten TR

Mediacat Online’ın yaptırdırdığı araştırma ilginç gerçekleri ortaya koydu. eklam dünyasının yakındanm tanıdığı bir isim olan Pelin Özkan, yapılan araştırma sonuçlarını değerlendirdi:

Destekten TR

EN BÜYÜK İKİ REKLAMVEREN

Destekten TR

Türkiye’nin en büyük reklamverenleri arasında her zaman en üst sırayı paylaşan GSM operatörleri bu yıl da kuralı bozmadı. Turkcell ve Vodafone, Nielsen Media listesinde ilk iki sırayı paylaşırken, reklam yatırımı beyanlarına göre 2013’te de açık ara en büyük iki reklamveren olacak.

REKLAM YATIRIMLARI 2013’TE ARTACAK MI?

Reklamverenlerin yüzde 46’sı bu yıl reklam yatırımlarını artırırken, yüzde 44,6’sı geçtiğimiz yılki bütçesini değiştirmeyecek. Yaklaşık, yüzde 9’luk bir bölüm ise bütçelerini azaltacak. Yaklaşık yüzde 31’lik bir bölüm yüzde 10 civarında bir artış düşünürken, yüzde 38,5’lik bir bölüm ise yüzde 10-20 arasında bir artış gerçekleştirecek.

REKLAM YATIRIMLARI BÜTÇE DİLİMLERİ

Anketimize yanıt veren 56 yöneticinin 6 tanesi bütçeyle ilgili soruyu yanıtlamadı. Yanıt verenlerin yüzde 21,4’ü 15-25 milyon dolarlık bütçe diliminde bulunurken, 23,2’si ise 25-50 milyon dolarlık dilimde yer aldı.

Listenin geneli için bir değerlendirme yaptığımızda, yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 45’lik bölümünün bu iki dilimde olduğunu görüyoruz. Yaklaşık yüzde 16’lık bir bölüm ise bu yıl 10-15 milyon dolarlık reklam yatırımı yapacak. En büyük 90 reklamverenin sadece 4 tanesi 50 milyon doların üzerinde reklam yatırımı yapacak.

Yaptıkları büyük reklam yatırımlarıyla sektöre yön veren, 100 milyon üstü ve 50-75 milyon dolar dilimlerinde yer alan reklamverenler tasnif edildiğinde, FMCG kategorisinin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bu iki dilimde yer alan toplam 24 reklamverenin sekizi bu kategoriden. FMCG’yi altı reklamverenle bankacılık-finans, beş reklamverenle iletişim sektörü takip ediyor. Listede son olarak dayanıklı tüketim sektöründen iki reklamveren havayolu sektöründen THY ve perakende sektöründen Migros ve TAB Gıda yer alıyor.

FİNANS SEKTÖRÜNÜN ATILIM YILI OLACAK

Nielsen Media’nın ‘2012’nin en büyük reklamverenleri’ listesinde 18 banka yer alıyor. Toplam mecra harcamalarında listenin ortalarında yer almasına rağmen televizyonda ilk 150’de yer almadığı için Kuveyt Türk Evkaf Finans’ı listenin dışında tuttuk. Diğer 14 bankayı ise listeye aldık. Ankete yanıt verenler arasındaki en yüksek oran bankalara ait. Gelen yanıtlara baktığımızda bankaların büyük bölümünün 2013’te reklam bütçelerini artırarak yola devam edeceğini görüyoruz. Görünen o ki bankacılık sektörü bu yıl reklam sektörünün ve medyanın yüzünü güldürecek sektörlerin başında yer alacak.

blank

MECRALAR 2013’Ü NASIL GEÇİRECEK?

2012’de olduğu gibi 2013’te de iki mecra paylarını artırarak yoluna devam edecek: Televizyon ve dijital.

Araştırma sorularını yanıtlayan şirketlerin tamamı televizyonu kullanacaklarını belirtiyor. ‘Reklam yatırımının geri dönüşü konusunda sizi en çok tatmin eden mecra hangisi?’ sorumuza ise katılımcıların yüzde 85,7’si ‘televizyon’ yanıtını verdi. Bu katılımcılarımızın özellikle tek bir seçenek belirtmelerini istedik. İkinci sırada ise yüzde 8,9’luk bir oranla internet yer aldı.

Dijital mecra geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da reklam pastası içerisindeki payını hissedilir derecede büyütecek. Gazete ve outdoor mecraları düşüşe devam edecek gibi görünüyor. Radyo ise dergi mecrasının üzerinde yer alacak.

REYTİNG PROBLEMİ DEVAM EDİYOR

Reklamveren reyting probleminin çözüldüğünü düşünmüyor. ‘Televizyon ölçümleme çalışmalarının tüm endişelerinizi giderecek şekilde çözüldüğünü düşünüyor musunuz?’ sorumuza yöneticilerin 43’ü (yaklaşık yüzde 77’si) olumsuz yanıt verdi. 11 yönetici (yüzde 19,6) problemin aşıldığını düşünürken 2 yönetici problemin kısmen çözüldüğünü düşünüyor.

ŞİMDİ MARKALI İÇERİK ZAMANI

Reklamverenlerin büyük bölümü 2013’te ‘markalı içerik’ projeleri arayışında olacak. Anketimize yanıt veren reklamverenlerin yüzde 66’sı 2013 yılında markalı içerik projeleri gerçekleştirmek istediklerini belirttiler. Yüzde 32,1’lik bir bölüm ise bu konuda henüz karar vermemiş.

GÜN İÇERİSİNDE İZLENEN KANALLAR

En büyük reklamverenlerin yüzde 32,1’i ‘Gün içinde en çok hangi TV haber/iş kanallarını izliyorsunuz?’ sorumuza ‘NTV’ yanıtını verdi. Reklamverenlerin yüzde 20,8’i gün içinde televizyon izlemediğini söylerken, yüzde 28,3’ü CNN Türk, yüzde 20,8’i CNBC-e, yüzde 15,1’i Bloomberg HT, yüzde 13,2’si ise Habertürk izlediklerini belirttiler.

Mediacatonline.com

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR