Televizyon

REYTİNGDE YENİ DÖNEM

reyting

Destekten TR

4 milyar liralık reklam pazarı 9 ay sonra reytinglerine kavuştu
9 aydır beklenen yeni reyting ölçme sistemi devreye girdi. Televizyon kanalları, yapım şirketleri ve reklamverenlerin ‘belirsizliğe son verecek’ beklentisiyle başlayan yeni ölçüm sistemi, 4 milyar TL’lik reklam pastasının dağılımını da değiştirecek. Pazartesi günü başlayan ilk ölçümlerin birincisi Recep İvedik oldu. Eski sistemde ilk 100’e giren TRT yapımlarının çoğu TNS listesinde yer almadı…
Reklam sektörünün yaklaşık 9 aydır beklediği TV kanallarının reyting ölçümü 17 Eylül itibarıyla başladı. Daha önce AGB Nielsen tarafından yapılan ve polisin yaptığı şike operasyonuyla durdurulan ölçüm hizmetini TNS veriyor. 9 aydır reytingler ölçülmediği için belirsizliğin yaşandığı reklam sektöründe hareketlenmenin başlaması, kanallar arası yarışın hızlanması bekleniyor. TV kanallarının yöneticileri ve reklamverenler ‘Belirsizlik ortadan kalktı, sektörde bir süredir yaşanan güven sorununun da aşılacağını düşünüyoruz. Gerçek reytingler ortaya çıkacağı için hem kanalların hem de yapımların aldığı reklam oranları da değişecek’ diyor. Reklam harcamaların bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 2 milyar 396 milyar TL oldu. Bu rakamın yıl sonunda, 2011’e göre yüzde 8 artarak 4 milyar lirayı aşacağı öngörülüyor. Toplam rakamın yüzde 56’sını TV kanalları alıyor. Reyting ölçümlerinin başlamasıyla kanalların, pastadaki payının yanı sıra televizyon reklamlarının aldığı yüzde 56 içindeki payını artırmak için düğmeye basması da bekleniyor.

Destekten TR

RECEP İVEDİK’Lİ SHOW BİRİNCİ
İLK gecenin en çok izlenen programı her iki ölçümde de Recep İvedik oldu. Hayatımın Rolü, Yer Gök Aşk, Sultan, Arka Sokaklar gibi diziler de SBT ve TNS’de ilk 6’da yer aldı. Ancak TRT’nin ünlü dizisi Leyla ile Mecnun SBT’de AB grubunda 17′, Total’de 39’uncu oldu. TRT 3’ün programları SBT’de AB grubunda ilk 100 içinde her gün yer alıyordu ancak TNS’nin ilk gün raporunda hiçbir program ilk 100’e giremedi.

Destekten TR

Hane ve anket sayıları artırıldı
AGB Nielsen’in yaptığı reyting ölçümleri, ölçüm cihazı olan evlerin listesinin yapım şirketlerine verilmesi, şirketlerin de kendi yapımlarını izlemeleri için deneklere para ödediği iddiasıyla yargıya taşınmıştı. 2010 yılı aralık ayında kurulan Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş. (TİAK) adlı yapı, TNS ile anlaşma imzalamıştı. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca’nın yaptığı TİAK, ölçüm sistemini de değiştirdi. Buna göre TNS, öncelikle 81 ili kapsayan bir veri tabanı araştırması yapacak. 34 ilde kurulmuş panel sayısı 40 il olarak genişledi. Brüt 2 bin 500 hane üzerinde yapılan ölçüm net 3 bin 500 haneye çıktı. Veri tabanı araştırması için yapılan 25 bin anket sayısı 35 bine yükselecek.

Pastanın dağılımı
Bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 396 milyar lira olarak açıklanan reklam harcamalarının yılın sonunda milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. Sektör, bir önceki yıl yüzde 20 büyümüştü. Reklamcılar Derneği’nin açıkladığı verilere göre reklam pastasının dağılımı şöyle:
l TV: %56,74
l Basın: %23,95
l Dijital: %8,65
l Açıkhava: %6,78
l Radyo: %2,70
l Sinema: %1.18

Akşam

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR