Yerli Dizi

REYTİNGLER UÇURUM’U NEDEN GÖRMÜYOR?

 

 

uçurum5

Gizem Kaboğlu, Uçurum dizisinin toplumdaki popülerliği ile reyting tablolarının örtüşmediğini savundu. İşte yazarımızın Uçurum hakkındaki yazısı:

 

Uçurum, sezonun en ilginç projelerinden biri. Her ne kadar hak ettiği reytingi alamasa da izleyicinin gözü hala dizinin üzerinde. Nereden mi biliyorum, üst üste yaşadığım tesadüflerden, duyduklarımdan, gördüklerimden.

Öyle ki gittiğim kafede dizinin oyuncularının geçtiğimiz günlerde oraya gittiği ve çok güzel oldukları konuşuluyordu kafe sahipleri tarafından. Yandaki kafenin işletmecilerine çaktırmadan hava atıyordu mekan sahipleri…

Aradan birkaç gün geçti bu kez iş arkadaşlarım ofiste bir gün önce yayınlnan dizinin kritiğini yapmaya başladılar. Uçurum’un şarkısını mırıldanırlarken bir yandan da “Şu sahne nasıldı öyle” diye izlediklerini tekrar tekrar birbirlerine anımsattılar.

Son tesadüf de tespitime hak vereceğiniz cinsten… Arkadaşlarımdan birine sokakta “Eva” diye seslenildiğini, ona benzetildiğini duydum. Öyle ki onun da artık bunu benimsediğini ve arkadaş arasında dizideki karakterlerin konuşmalarını taklit ederek şakalaştıklarını görünce anladım ki Uçurum, çoktan izleyiciyi yakalamış. Yoksa benim her gün Eva’nın “küçüğüm” söylemini defalarca duymamın bir açıklaması olamaz.

Zaten asıl amaç da bu değil mi? Okullarda Yılan Hikayesi’nin müziğini flütle çalan, zamanında Asmalı Konak sürmeleri, yazmaları v

blank

e yüzüklerini kapış kapış alan toplumda yaşayan bir birey olarak artık dilimize düşen işin başarılı olduğunu varsayabiliyorum. Reyting denen şey dizinin ne kadar izlenildiğini hesaplıyor, ancak dizinin ne kadar popülerleştiğini ve o pop kültür içinde kendine nasıl bir yer hazırladığını ölçen yalnızca o toplumun içinde yaşayanlar olabiliyor. Ben reyting ölçümlerinde yüzlerce kişinin temsil ettiği profil grubum için dizinin tuttuğunu sizlere müjdelemekten mutluluk duyuyorum.

Gizem KABOĞLU

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu