Spor TV

RTÜK, Ahmet Çakar’a cezayı kesti!

RTÜK Galatasaray’a Beyaz TV’de hakaret eden Ahmet Çakar’a ve kanala cezayı kesti. Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol isimli programda yorumcu Ahmet Çakar ile moderatör Ertem Şener arasında geçen Galatasaray şişme kadın ve Galatasaray sex shop diyaloğu hem kanala hem de Ahmet Çakar’a ceza olarak geri döndü. Neydi o diyalog? RTÜK Ahmet Çakar’a ne kadar para cezası verdi? Beyaz TV Ahmet Çakar’ın söylemlerinden dolayı nasıl bir cezaya uğradı ayrıntılar haberimizde.

 

Derin Futbol isimli futbol tartışma programında 4 Nisan 2016 tarihli yayında, yorumcu Ahmet Çakar Galatasaray için sex shop ve şişme kadın deyimleri kullanarak bir benzetme yapmış programda Galatasaray’ın oyuncusu Wesley Sneijder’in ismini de bakın nasıl gündeme getirmişti. İşte Ertem Şener ile Ahmet Çakar arasında geçen o konuşma:

Çakar: Başkan düğünde, en önemli oyuncunun karısıyla yalama işlerinde.

Çakar: Dursun Özbek kalk yataktan, idarecin şişme kadın muhabbeti yapıyor.

Çakar: Dursun Bey, yanındaki yöneticilerden bir tanesi şişme kadın müptelası.

Çakar: Galatasaray kulübü bir sex shop değildir.

Ertem Şener: Türk futbolunu yöneten adamlar bunlarsa yazıklar olsun!

Bunun üzerine Galatasaray, Beyaz TV’yi RTÜK’e şikayet etmişti. Ardından RTÜK, eski hakem ve programın yorumcusu Ahmet Çakar hakkında “Provakatiflik yaptığına” dair karar verdi.  RTÜK’ün konuya ilişkin raporunda, Çakar’ın ‘yalama’ diye nitelediği görüntünün, GS’li Sneijder’in eşiyle birlikte bir sosyal medya sitesinde yayınladığı esprili görüntülere ait olduğunu belirtilerek “Özellikle Ahmet Çakar tarafından malum konunun ‘yalıyorlar, yalama durumları var’ gibi nobran ifadeler ile izleyicilere aktarıldığı ve bu durumun abartılarak, programın genelinde hakim olan gürültü ve provokatif üslubun devamını sağlamak amacıyla sürdürüldüğü değerlendirilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

RTÜK’ün Ahmet Çakar Değerlendirmesi nasıl oldu?

“Burada önemli olan noktanın, bir kulüp futbolcusunun kişisel sosyal medya hesabında kendi kültürü ya da kişisel espri anlayışı bağlamında paylaşımda bulunduğu görüntüler üzerinden, kulüp ve yöneticilerinin eleştirilmesinin yayıncılık etiğinden uzaklaşarak bir tür fırsatçılığa dönüştürülmesi konusu olduğu düşünülmektedir.”

RTÜK, Beyaz TV’ye, “Yayınlar genel ahlaka aykırı olamaz” hükmü ile “Yayınlar, dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez”  hükümlerine dayanarak 2 ayrı maddeden oy birliğiyle ceza verilmesini benimsedi. Çakar’a 25 bin 158 TL para cezası verildi.

Başa dön tuşu