Yerli Dizi

RTÜK aralarında Anne, Kırgın Çiçekler ve İçerde’nin de olduğu dizilere para ceza yağdırdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  Kanal D, Fox TV; Star, ATV ve Show TV’de yayınlanan dizilere değişik gerekçelerle ceza yağdırdı. RTÜK; çocuk istismarı, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, argo ifadeler; Alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterilmesi; aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırı ve cinsellik ağırlıklı içerikleri gerekçe göstererek ‘Arka Sokaklar’, ‘Kalbimdeki Deniz’, ‘Anne’, ‘Kırgın Çiçekler’ ve ‘İçerde’ dizilerini para cezasına çarptırdı.

Son bir yıllık dönemde vatandaşlardan televizyon yayınlarıyla ilgili RTÜK’e binlerce şikayet geldi. Üst Kurula, 444 1 178 çağrı hattı, web sayfası, e-posta adresi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gelen bildirimlerin önemli bir kısmını dizilerle ilgili şikayetler oluşturdu.

ŞİKAYETLERİN ÇOĞU AHLAKİ DEĞERLER ŞİDDET VE CİNSELLİK HAKKINDA

Şikayetlerin, çoğunlukla aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerler ile şiddet ve cinsellik üzerine olduğu görüldü. Bunun üzerine Üst Kurul, 21 Aralık’taki toplantısında evlilik programlarından sonra bu kez televizyon dizilerini masaya yatırdı.

RTÜK KANALLARA ACIMADI

Dizilerde yer alan çocuk istismarı, çocuğa karşı şiddet, kadına yönelik şiddet, argo ifadeler; alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterilmesi; aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırı ve cinsellik ağırlıklı içerikler nedeniyle Kanal D’de yayınlanan “Arka Sokaklar”, fox tv’de yayınlanan “Kalbimdeki Deniz”, star TV’de yayınlanan “Anne”, ATV’de yayınlanan “Kırgın Çiçekler” ve Show TV’de yayınlanan “İçerde” dizilerine para cezası verildi.

Cezalar, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 2. bendinde yer alan “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz” hükmünü ihlalden dolayı verildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu