GündemManşet

RTÜK Atatürk’le ilgili o ifadeler için Akit TV’ye ceza verdi mi?

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Atatürk ile ilgili iddialar sonucunda Akit TV için kararını verdi. RTÜK Akit TV’ye ceza verdi mi? İşte RTÜK’ün Akit TV için kararı…

RTÜK Akit TV’ye ceza vermeyerek “İnönü’nün cevap ve düzeltme hakkı var.” açıklaması yaptı. RTÜK; Akit TV’de yayınlanan İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’ye yönelik “Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” sözleri için Akit TV’ye ceza verilmesi önerisini reddetti.

Bahsi geçen ve şikayet edilen AKİT TV yayınında İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü’nün dönemin Yunanistan başbakanıyla kol kola fotoğrafı gösterilerek “Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” denmiş, CHP’li bir vekil hakkında da “Gelirken şişeyi de getir, lazım olacak” denilerek üstü kapalı cinsel içerikli tehditlerde bulunulmuştu.

Erdoğan ve Yıldırım’ın sözlerinin anımsatılmasına karşın üyelerin gösterdiği direncin altında Yeni Akit gazetesi tarafından FETÖ’cü olmakla suçlanma endişesinin yattığı ifade edildi. RTÜK uzmanı ise yayın ile ilgili raporda, İnönü için “cevap ve düzeltme hakkının kullanılabilme imkânı bulunduğu” değerlendirmesini yaptı.

RTÜK uzmanı, program ile ilgili raporunda, çeşitli yargı kararlarında da alıntı yaparak “Siyasi kimlik taşıyanların eleştirilmeleri ya da çeşitli yorumlara maruz kalmaları kaçınılmazdır. Çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleri olup, bunlar olmaksızın ‘demokratik toplum’ olmaz” dedi. Siyasetçinin sert eleştiri ve ithamlara karşı daha tolere edici bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin ifade edildiği raporda, “Herhangi bir ihlal unsuru taşımadığı, yargı makamlarına başvurarak cevap ve düzeltme hakkının kullanılabilme imkânı bulunduğu sonucuna varılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu