Televizyon

RTÜK evlilik programı yayınlayan kanallara ceza yağdırdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kurula en çok şikayet edilen programlardan olan evlilik programlarına ceza yağdırdı.

RTÜK; Star, Fox, Kanal D, ATV ve Flash TV’ye para cezası verdi. RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, üst kurulun 16 Haziran’daki toplantısında evlilik programları gündeme alınarak değerlendirildi.

RTÜK, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun uyarınca, üst kurula en çok şikayet edilen evlilik programlarına, içeriğinde argo sözcükler ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması, adaylar arasında hoş karşılanmayan davranışların görülmesi, sansasyonel kişiler ile cast oyuncularına ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilerek adeta tiyatro sahnesine çevrilmesi, evlilik dışı amaçlarla katılım sağlanması, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi, insan onuruna aykırı yayınların yapılması ve toplumsal değerlerin hiçe sayılması gerekçeleriyle müeyyide uygulanmasına karar verdi.

Bu kapsamda evlilik programı yayınlayan Star, Fox, Kanal D, ATV veFlash TV’ye para cezası verildi. Verilen Cezanın kanalların aylık gelirlerine göre farklı oranlarda belirleneceği öğrenildi.

RTÜK’ün vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler üzerine izdivaç programlarını yakın takibe aldığı haber veriliyor. RTÜK, daha önce programların yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yetkilileriyle toplantı yapmış ve uyarıları dikkate almayan kanallara yine ceza vermişti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu