Yerli Dizi

RTÜK İÇİN GÖREV VAKTİ

Nisan-AkmanKötü Yol dizisinin yönetmeni Nisan Akman’ın sette beyin kanaması geçirdiği haberi dizi sektörünün flaş haberlerindendi. Asabi Adam, yazısında setlerdeki çalışma koşullarının sağlıksızlığına değindi ve RTÜK’e bir de çağrıda bulundu.

Destekten TR

 

Destekten TR

‘ÖLMEDİĞİN YA DA SAKAT KALMADIĞIN SÜRECE 18 SAAT ÇALIŞMANIN ANLAMI YOK’

Destekten TR

ASABİ ADAM / STAR

Klip çekimlerinde bazen gerçek bazen reklam amaçlı bayılan şarkıcılar fotoğraflı haber olur da, bir dizi çekiminde 18 saat çalışıp, beyin kanaması geçirdiği söylenen yönetmenin aslında sadece bayıldığı ortaya çıktı ve sorun kalmadı. Demek ki, ölmediğin ya da sakat kalmadığın sürece 18 saat çalışmanın bir anlamı yok.

Dizi sektörünün geldiği hal, sinema filminden uzun bölümler geçen sezon tartışıldı ama öylece kaldı. Bugün bir yönetmen bayıldı, daha önce sette trafik kazası geçirenler olmuştu, yarın biri ölebilir. Ölen oyuncu olursa çok konuşulur, set işçisi olursa kimseden ses seda çıkmaz nasılsa…

Ben ne yazarsam yazayım, kim ne yaparsa yapsın bu düzen kolay kolay değişmeyecek zira kanallar bu işten memnun. Film kadar uzun diziler olmasa bir değil 2 hatta özetleri çıkarsanız 3 dizi tutturmak zorunda kalacaklar ya da başka işlere kafa yormaları gerekecek. Reklamverenler açısından da sıkıntı yok, tutan bir dizi uzun olduğu için istedikleri kadar kuşakta reklam girebiliyorlar.

Yapım şirketleri açısından da sorun yok, süre uzadıkça dizinin fiyatı da artıyor. Oyuncular yoruluyor mu evet yoruluyor ama işin bir de set ekibine bakalım.Sabahın köründe set kuruluyor, yönetmen bakıyor, oyuncular geliyor, makyaj, kostüm sonra çekim…

Bir yönetmen 18 saat çalışıp bayıldıysa set işçileri en az 20 saattir görevde demektir. Zor ama karlı bir sektör dizi işi fakat aynı zamanda ahlaklı bir sektör olup olmadığını da tartışmak lazım. Bir şoförün, bir pilotun, bir simultane tercümanın çalışacağı azami süre var da dizi sektörünün niye yok? Bu garipliğin de düzelmesi için illa RTÜK’ü göreve mi çağırmak lazım?

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR