Yerli Dizi

RTÜK Kara Sevda’ya neden ceza kesti?

Star TV’de ekrana gelen başrollerini Burak Özçivit ve Neslihan Atagül’ün paylaştıkları “Kara Sevda” adlı diziye RTÜK’ten cezası geldi.

Kemal ile Nihan arasındaki yasak aşkı konu alan diziyle ilgili  RTÜK raporunda, “Aşk ve intikam arasındaki yıkıcı sembiyozu genel ahlakın ve ailenin korunması ilkeleri aleyhinde güçlendiren, aşk yolunda örselenen benliğin öcünü almak için girilen, sonuçları itibariyle travmatik bir ilişki örneği yayınlandığı tespit edilmiştir” ifadesine yer verildi. Bunula birlikte diziye  ceza, “genel ahlak” maddesinden değil, “kadını istismar” maddesinden geldi.

RTÜK raporunda, başrol kahramanı Kemal’in kız kardeşi Zeynep ile sevgilisi Nihan’ın kocası Emir arasındaki “otel odası” diyaloğuna yer verilerek;  “Aşk söz konusu olduğunda aile, özsaygı, onur vs. herhangi bir değer tanımadan girilen, dizinin belkemiğini oluşturan karmaşık ve neticeleri itibariyle travmatik ilişki ağına bir örnek teşkil etmektedir. Mezkur karakterler, her türlü toplumsal ve kişisel değeri bir tarafa bırakıp, kolaylıkla hislerinin peşinde gitmekte, arzu ettikleri sonuca ulaştıkları takdirde de herhangi bir pişmanlık veya suçluluk duygusu yaşamamaktadırlar.” denildi.

Bu tip dizilerin “toplumsal yaşamı mümkün kılan ahlaki kuralların ve aileyi bir arada tutan değerlerin (sadakat, sabır, sevgi, saygı gibi) aşınıp yozlaşmasına aracılık ettiği” yaklaşımına yer verildi.

Kara Sevda’nın söz konusu  bölümü sebebeiyle Star TV’ye, “Yayınlar, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” hükmünce oy çokluğuyla ceza verildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu