Magazin

RTÜK Seda Sayan’ın programında Hale Soygazi’ye yapılan yanlışı affetmedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Show TV’ye “Hale Soygazi’ye iftira atıldı” gerekçesiyle cezayı kesti. ya da Seda Sayan’ın programı Show TV’ye pahalıya mal oldu. RTÜK Hale Soygazi ile ilgili iddialara son noktayı koydu. RTÜK Seda Sayan’ın programında Hale Soygazi’ye yapılan yanlışı affetmedi. Show TV, Seda Sayan’ın programındaki Hale Soygazi iddiları sonrasında  nedeniyle ne kadar ceza aldı?

RTÜK AFFETMEDİ

RTÜK, Seda ve Uğur’la Artık Susma programından dolayı Show TV’ye, Bir Hülya Avşar Sohbeti programından dolayı da Star TV’ye ceza kesti. RTÜK, Show TV’ye Seda Sayan ‘ın sunduğu “Seda ve Uğur’la Artık Susma” programında Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Hale Soygazi hakkında ortaya konulan iddialar nedeniyle ceza kesti.  “Özel hayatın gizliliği ilkesi”nin ihlal edildiğini tespitinde bulunan RTÜK; “Aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmü gereğince kanala en üst sınırdan ceza verdi.

Edinilen son bilgilere göre, RTÜK’ün bugün gerçekleştirilen “Üst Kurul toplantısı”nda, “güncel programlarda soruşturulması mümkün olan hususlar araştırılmaksızın, insan onurunu zedeleyici ve aileyi sarsıcı programlara ağır yaptırımlar uygulanması” kararlaştırıldı. Üst Kurulca, söz konusu programa, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesindeki “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır. Soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz. Haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez. Görüntülerin, arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur” hükmüne göre kanala tavandan müeyyide uygulanmasına karar verildi.

Show TV’de yayınlanan “Seda ve Uğur’la Artık Susma” isimli programa katılan kişilerin önce isim vermeden, “ünlü bir isim” diye suçlamada bulunulduğunu, daha sonra oyuncu Hale Soygazi’nin adı verilerek, Anayasa’da temel insan hakkı sayılan “özel hayatın gizliliği ilkesi”nin ihlal edildiğini tespitinde bulunulan RTÜK tarafından, bu kapsamda ilgili kanunun, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz. Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmü gereğince kanala en üst sınırdan ceza kesildi. Seda Sayan ve Uğur Aslan’ın sunduğu Show TV’deki ‘Artık Susma’ programında Murat Şar (43) adlı kişi bebekken evlatlık verildiğini söyleyip gerçek annesinin Hale Soygazi (67) olduğu imasında bulunmuştu.

Hülya Avşar’ın o sözleri kanalına ceza getirdi

Üst Kurul tarafından, milli ile manevi değerlerin, genel ahlakın ve ailenin korunması dikkate alınarak, Star TV’de yayınlanan “Bir Hülya Avşar Sohbeti” isimli sohbet programında, sunucu Hülya Avşar’ın “Erkeklerin eşlerini çaktırmadan aldatmak zorunda oldukları” yönündeki ifadelerini birçok kez tekrarladığı belirlendi.

Programda, “ahlak dışı bir durumun zorunluluk olarak ifade edilmesi” dikkate alınarak, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmü kapsamında televizyon kanalına tavandan müeyyide uygulaması kararlaştırıldı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı