Televizyon

RTÜK, Sony Channel’da yayınlanan Hande Ataizi ile programını neden cezaya boğdu?

RTÜK, Sony Channel’da yayınlanan “Hande Ataizi ile” isimli evlilik programa ağır ceza kesti. RTÜK, Hande Ataizi ile programına 5 kez yayın durdurma ve en üst sınır olan yüzde 5 oranında para cezası vermesi dikkat çekti. Gelin ve damat adaylarının birbirlerini yalancılıkla suçlamaları denetime takıldı. Programda boy gösteren kişilerin gençlere olumsuz rol model olduğunu tespit etmesi de programın olumsuzluklarına delil teşkil etti.

RTÜK HANDE ATAİZİ’NİN PROGRAMINA ACIMADI
Sony Channel kanalında “Hande Ataizi ile” adıyla yayımlanan programı inceleyen Üst Kurul, bu programda stüdyoda bulunan damat ve gelin adaylarının birbirleriyle stüdyo içi ve dışında yakınlaştıklarını, programda katılımcıların beğendikleri adaylarla birbirini tanımasına imkan tanındığını ve bu süreçlerde yaşanan tartışmalar ile katılımcıların birbirlerini yalancılıkla suçladıklarını tespit etti.

Üst Kurul, sözkonusu programda aynı ortamdaki birden çok damat adayının aynı kadınla ilgilenmeleri veya bir kadının aynı anda birden çok erkeğe ilgi göstermesi ve aralarındaki kavgaların da ekrana taşınmasının özellikle gençler üzerinde olumsuz rol model oluşturduğu kanaatine vardı. Üst Kurul, yapılan yayınların aile kurumunu zedelediği görüşünde birleşti.

Aile birliğini sarsan, gençleri olumsuz yönde etkilediği düşünülen bu tarz programlara bir süredir izin vermeyen RTÜK, söz konusu programın da 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinde yer alan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka aykırı olamaz.” hükmünü ihlal ettiğini saptayınca ceza kaçınılmaz oldu.

Sony Channel’da 23 Ekim Pazartesi günü yayına başlayan “Hande Ataizi ile” isimli evlilik programına en üst sınır olan yüzde 5 oranında para cezası uygulanması kararlaştırdı.  Programa ayrıca 5 kez yayın durdurma cezası verildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu