İnternetMedya

RTÜK üyesi Hamit Ersoy’dan Blu TV, Puhu TV ve Netflix’e denetimle ilgili önemli açıklama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Blu TV, Puhu TV, Netflix gibi dijital dizi ve film mecralarına dönük denetleme içeren ve Meclis’te görüşülen yasa tasarısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

RTÜK DENETİMİYLE İLGİLİ YASA KOMİSYONDAN GEÇTİ

Yeni yasa tasarısında RTÜK’e YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerini değil, BluTV, Puhu TV ve Netflix gibi platformları denetleme yetkisi vereceğini aktaran Ersoy, aileyi ve çocukları korumaya dönük olarak bu yayınlara ‘el atmak’ zorunda olduklarını ifade etti.

Hamit Ersoy, düzenlemeye yönelik eleştirileri değerlendirdiği açıklamasında şunları söyledi:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir.”

DENETİM, FİLM VE DİZİ YAYINLAYAN BLUTV, PUHU TV, NETFLİX’LE İLGİLİ

RTÜK üyesi Ersoy, yasal düzenlemenin BluTV, Puhu TV, Netflix gibi platformlarla ilgili olduğunu söyledi. Bu tip yayınların sadece internet ortamından yapıldığını, izleyicinin çok zengin bir içerikten istifade ettiğini fakat bunun karasal, uydu ve kablo mecralarındaki yayıncılar açısından hem ucuz hem de denetimsizlik nedeniyle haksız bir rekabet ortamı oluşturduğunu savunan Ersoy, geleneksel yayıncıları korumak için RTÜK’ün bu alanı düzenlemek zorunda olduğunu iddia etti.

‘RTÜK EL ATMAK ZORUNDAYDI’

Ersoy, çocuk ve gençlerin artık TV’den ziyade internet mecrasından yayınları izlediğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Bu alanın denetlenmemesi çocukların çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasını da beraberinde getiriyor. Çocukların korunması Anayasal bir zorunluluk olduğu için (Anayasa 41. madde) RTÜK, çocukları, gelecek nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydı. Yani yeni yasal düzenleme, geleneksel yayıncıların internet ortamına uzanan yayınları ile geleneksel ortamlarda yayın yapmayan fakat onların sahip olduğu içeriğin tamamını hatta ötesini içinde barındıran yayıncıları da denetleme imkanı verecek.”

Doç. Dr. Hamit Ersoy, internetten yapılan söz konusu yayıncılık faaliyetlerinin hangi platformları kapsayacağına yönelik şunları söyledi:

“TEPKİLER YERSİZ”

“Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz. Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir. İnternet ortamında ‘geleneksel mecralarda yapılan içeriği’ paylaşan, şimdilik ‘yayıncı’ denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz sadece. Dolayısıyla şu ana kadar gösterilen tepkilerin yersiz olduğunu, endişeye mahal olmadığını, uçsuz bucaksız internet dünyası içinde çok sınırlı bir yetkinin RTÜK’e verildiğinin ve Avrupa Birliği standartlarına göre yayıncı kimliği taşımayan hiçbir kullanıcının içeriğinin denetlenmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu