Dijital PlatformlarMagazinMedyabey TVTelevizyon

RTÜK’ten Çocuklar Duymasın’a FETÖ cezası

Çocuklar Duymasın dizisine Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından “terör ve suç örgütünü övmek” suçunu işlediği gerekçesiyle ağır para cezası geldi. Çocuklar Duymasın FETÖ kitabı nedeniyle ne kadar ceza ödeyecek? Çocuklar Duymasın dizisinin yapımcısından konuyla ilgili açıklama geldi. Konuyla ilgili olarak Birol Güven neler söyledi?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanal D’de yayınlanan “Çocuklar Duymasın” adlı dizide bir sahnede kitaplıkta FETÖ’nün faaliyetlerini dünyaya tanıttığı “Barış Köprüleri; Dünyaya Açılan Türk Okulları” isimli kitabın izleyicilere gösterilmesinden dolayı harekete geçti ve soruşturma başlattı.  Çocuklar Duymasın adlı dizinin ilgili bölümünü üzerinde acil görüşmeler gerçekleştiren RTÜK uzmanları o bölümünü incelemeye aldı ve değerlendirme sonucnda sahnede “terör örgütünün övüldüğü” değerlendirmesini yaptı.

Çocuklar Duymasın adlı dizinin geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümünde, ‘Haluk’ karakterini canlandıran Tamer Karadağlı ile ‘Meltem’ karakterini canlandıran Pınar Altuğ’un yer aldığı yatak odası sahnesinde, fonda bulunan kütüphanede “Barış Köprüleri; Dünyaya Açılan Türk Okulları” isimli kitap görüntülendi. RTÜK tarafından bu kitabın FETÖ’nün dünyaya tanıtılmasında kullanıldığı değerlendirmesi yapıldı. Uzmanların hazırladığı raporda, RTÜK Kanunu’nun 8/1 maddesi g fıkrasındaki “Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz” suçunun işlendiği belirtildi.

RTÜK dünkü toplantısında uzmanların hazırladığı bu rapor doğrultusunda yapılan incelemenin ardından Kanal D’ye “terör örgütü ve suçu övme” suçunu işlediği gerekçesiyle reklam gelirlerinin yüzde 2’si oranında ceza verilmesini kararlaştırdı. Verilen cezanın miktarının 1 milyon TL’nin üzerinde olduğu bildirildi.

Çocuklar Duymasın’da Neler Oluyor? Fetö İle Ne Alakası Var? Açıklama Geldi

https://www.youtube.com/watch?v=B-Q0lGiEJjc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu