Medya

RTÜK’ten dikkat çeken Spotify açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan(RTÜK) dijital müzik platformu Spotify uygulamasına ilişkin açıklama yapıldı.Son günlerde pekçok kullanıcının Spotify ile ilgili kaygıları RTÜK’ün açıklamasıyla son bulmuş oldu.

RTÜK, dikkat çeken açıklamasında ‘’Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.‘’ ifadesi kullanıldı.

RTÜK’ten yapılan açıklama şu şekilde:

Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisnde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır. Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.

Spotify’ın RTÜK’ün belirlediği lisans ücretini ödemeyi kabul ettiği anlamına geliyor. Söz konusu lisans ücretinin 125 bin lira olduğu öğrenildi.

Dijital müzik platformları arasında önemli bir yere sahip olan Spotify, Türkiye’de ve dünyada yüzde 60’a yakın bir pazar payına sahip.

Spotify müzik endüstrisi açısından da sanatçılar ve yapımcılar açısından en önemli gelir kalemlerinden bir tanesini oluşturduğu biliniyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu