Televizyon

RTÜK’ten İsmailağa cemaati kanalına Atatürk uyarısı… Tekrar ederse lisansı iptal edilecek.

Radyo Televizyon Üst Kurulu RTÜK, İsmailağa cemaatine bağlı televizyon kanalı FM TV’ye Atatürk ile ilgili uyarıda bulundu.

BİR İHLAL DAHA OLURSA KANALIN LİSANSI İPTAL EDİLECEK

RTÜK İsmailağa cemaatinin yayın organı olan FM TV’yi son kez uyardı. Aynı maddeden bir ihlalin daha olması durumunda kanalın lisansının iptal edileceğini belirten RTÜK, FM TV’de yayınlanan “Saklı Gerçekler” programında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk için söylenen “Çanakkale Savaşında Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek ‘size ölmeyi emrediyorum’ dedi” ve “Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı” sözler nedeniyle kanalı uyardı.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, FM TV’de 25 Ekim 2016’da yayınlanan ‘Saklı Gerçekler’ programı aynı gün bir vatandaş tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne şikâyet edildi. Emniyet, RTÜK’e şikâyeti 7 Temmuz 2017 tarihinde iletti. Konuyla ilgili uzman raporu hazırlandı.

İşte uzman raporunda yer verilen ayrıntılar:

“Çanakkale Savaşı konuşulurken ‘Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek size ölmeyi emrediyorum dedi. Hilafetin ve saltanatın gerçek askerlerinin kıyımı yapıldı orada’. Filistin’de 65 bin askerimiz 365 bin topla esir bırakıldı’ deniliyor. Atatürk’ü Koruma Kanunu eleştirilirken, ‘Senin hakkında koruma yasaları var. Demek ki mide bulandıracak işlerin var’ deniliyor. Atatürk’ün mal varlığı konuşulurken ise ‘Sultan Vahdettin Han tüm Sarayı boşaltabilecekken kendine yetecek kadarını aldı. Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı. Neymiş ölürken bağışlamış’ deniyor.”

Üst Kurul bu sözler nedeniyle kanalın “Devletin arlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Aynı maddeden bir ihlal daha olursa kanalın lisansı iptal edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu