Reklam

RTÜK’TEN VODAFONE REKLAMINA UYARI GELDİ

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk televizyonculuk tarihinin en ilginç kararlarından birine imza attı. RTÜK, Vodafone GSM şirketinin bir bebeğin gülüp ağladığı 3G reklamına uyarı cezası verdi. Karar aralarında TRT’nin de bulunduğu 25 televizyon kanalını kapsıyor.

Vodafone’un sözkonusu reklamında; bir bebek akıllı telefondan çizgi filmi izlerken gülüyor.Görüntü donduğunda ise bebek ağlamaya başlıyor. Bebek, görüntüyü reklamın yapıldığı şirkete ait olan şebekeden izlediğinde donma olmadığı için sürekli güldüğü görülüyor.

RTÜK’ün Üst Kurul toplantısında reklamı yayınlayan 25 televizyon kuruluşuna uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı. Karar, oy çokluğu ile alındı. Kurulun Ak Parti kontenjanından gelen üyesi Taha Yücel ile CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, başka şirketlerin de reklamlarında çocuklara yer verdikleri gerekçesiyle karşı oy kullandı.

Uyarı cezası RTÜK yasasının 9. maddesinde yer alan şu hükümden dolayı verildi:

Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar vermemek, deneyimsizliklerini veya saflıklarını istismar ederek, çocukları bir ürün veya hizmeti satın almaya veya kiralamaya doğrudan yönlendirmemek; çocukları reklamı yapılmakta olan ürün veya hizmetleri satın almak için ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik etmemek; çocukların ebeveynlerine, öğretmenlerine veya diğer kişilere duyduğu güveni istismar etmemek veya sebepsiz olarak çocukları tehlikeli durumlarda göstermemek.

İşte, o reklam:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu