GündemMedya

Rus haber sitesi Sputnik’e sansür, erişim engellendi

31 dilde yayın yapan Rus haber ajansı Sputnik’in internet sitesine dün geceden beri erişim engellendi.

Rusya Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın aldığı tedbir kararı Rus haber ajansı Sputnik’e erişim dünden beri yok. www.sputniknews.com internet sitesinin neden engellendiğine dair merakla beklenen resmi açıklama ise hala yapılmadı.

Sputnik sitesinin adresini yazanlar  “Yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda idari tedbir uygulanmaktadır” açıklaması ile karşılaşıyor.

Sputnik’in Türkçe yayınlarının Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, Reuters haber ajansına şu açıklamayı yaptı: “Siteye erişimin neden engellendiğini öğrenebilmek için düzenleyici kuruluşa mektup gönderdik. Yasak gelmesini hiç beklemiyorduk.”

Bununla birlikte Sputnik sitesinin ulaşabildiği bir TİB yetkilisi ise; Sputnik’in geçici olarak engellendiğini ve nihai kararı mahkemenin vereceğini söylediği iddia ediliyor. İddialara göre elde edilen bilgiler şu şekilde:

“Sputnik’i engelleme kararı alıp bu kararı mahkemeye götürdük. Bu prosedür kanunlarda var. Kanunlara göre, yasalara aykırı olan herhangi bir bilgi yayımlayan siteler kapatılıyor ve sonra mahkemeye gidiliyor” ifadelerini kullanıp ekledi: “Site yeniden açılacak mı yoksa kapalı mı kalacak, buna mahkeme karar verecek.”

Ancak yetkili görüşmede sitenin neden engellendiğine dair bir bilgi vermedi. Sputnik sitesi ise Putin’in konuşmasının ardından birkaç saat sonrasında engellendiklerini açıkladı. Sputnik yayınlarının baş editörü Margarita Simonyan yaptığı yazılı açıklamada kararı “Türkiye’deki katı sansür uygulamalarının yeni bir örneği” olarak niteleyerek sözlerini “Türkiye’de artık basın özgürlüğü gibi bir kavramdan söz etmek mümkün değil. Bu ülkede basın özgürlüğü diye bir şey yok. Sputnik’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından daha birkaç gün önce ödüle layık görüldüğü düşünülünde de bu karar özellikle saçma görünüyor.” şeklinde sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu