Teknoloji

Rusya’dan Google ve Facebook’a para cezası

Moskova Taganskiy Bölgesi Sulh Ceza Mahkemesi, Rus yasaları tarafından yasaklanan içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle ABD merkezli teknoloji şirketi Google'ı 6 milyon ruble (692.5 bin TL) para cezasına çarptırdı.

Sputnik’in haberine göre mahkemenin basın dairesinden yapılan açıklamada, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) açtığı dava kapsamında Google’ın Rus yasaları tarafından yasaklanan içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle 6 milyon ruble para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre Google’ın, Rusya İdari Suçlar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında iki ayrı suç işlediği kanaatine varılarak Amerikan şirkete 2 milyon ruble tutarında üç ceza kesildi.

Roskomnadzor daha önce Google’a Rusya’da yasaklı içerikleri silmesi için 24 saat süre verildiğini ve ihlallerin devamı halinde trafiğini yavaşlatma önleminin de alınabileceğini bildirmişti. Kuruma göre Google, yaklaşık 5 bin yasaklı içeriği silmedi ve bunların 3 bin 500’ü aşırılık yanlısı çağrılardan oluşuyor.

Google 25 milyon rublelik daha para cezasıyla karşı karşıya kalabilir

Amerikan teknoloji devi, Moskova mahkemelerinde görülecek olan 6 farklı dava kapsamında daha 25 milyon rublelik daha para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

Şirket aleyhine tutulan protokollerin beş tanesi, Rusya’da yasaklanan belli başlı içeriklerin kaldırılmaması ile ilgili, 1 Haziran’da yapılacak duruşmada her birine göre Google’a 4’er milyon ruble idari para cezası kesilebilecek.

Diğer bir protokol ise Google’ın bazı yasaklı bilgileri içeren sayfaya yönlendiren bir bağlantıyı kaldırmayı tekrar reddetmesi gerekçesiyle oluşturulmuş görünüyor, perşembe günü yapılacak duruşmada şirkete 5 milyon rubleye varan para cezası kesilebilecek.

Roskomnadzor’a göre Rusya’daki mahkemeler 2018-2020 döneminde Google’ı ‘Rusya’da yasaklanan İnternet kaynaklarını arama sonuçlarının eksik filtrelenmesi’ gerekçesiyle 5.7 milyon ruble para cezasına çarptırmıştı, şirket söz konusu cezaların tamamını ödemişti.

Facebook’a yaklaşık 3 milyon TL para cezası

Öte yandan, Rusya’da bir mahkeme, yasadışı içerik kaldırmadığı gerekçesiyle Facebook’a 26 milyon ruble (yaklaşık 3 milyon TL) para cezası verdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Taganskiy İlçe Mahkemesi Sözcüsü Zulfiya Girinçuk, Sputnik’e açıklamasında, “Facebook şirketi, Rusya Federasyonu İdari Kanunun 13.41. maddesinin 2. bölümü uyarınca idari suç işlemekten suçlu bulundu ve 4 milyon ruble idari para cezasına çarptırıldı” ifadesini kullandı.

Toplamda mahkeme tarafından 8 protokolün incelendiğini anlatan Girinçuk, “İkisine, her biri için 4 milyon ruble, diğer altısı için de her bir idari suç için 3 milyon ruble tutarında para cezası verildi” dedi.

Facebook’a yönelik 10 Haziran’da 4 protokol daha incelenecek. Aralarından ikisinin, aşırılık yanlısı faaliyetleri gerçekleştirmeye yönelik çağrıları, çocuklara ait pornografik görüntülerini içeren malzemeler veya çocukların eğlence etkinliklerine icracı olarak alımına ilişkin ilanlarını içeren bilgilerin veya web sayfalarının kaldırılamaması ile ilgili olduğu ifade edildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu