Magazin

Rüzgar Çetin özgürlüğü kaç lira? İşte ödenen kan parası!

Rüzgar Çetin’in polis şehidi ailesine ne kadar para verdiği ortaya çıktı!Kamuoyunda hafta başından beri günün en çok konuşulan davasından flaş açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sosyal medyada büyük tepki gören Rüzgar Çetin’in tahliye olayının perde arkasına Sabah Gazetesi ulaştı. Şehit polis Fatih Alagöz’ün ailesi oğlunun tahliyesi için Sinan Çetin’den ne kadar kan parası istedi? Rüzgar Çetin’in özgürlüğü için ailenin davadan vazgeçmesi şartıyla kaç lira üzerinde anlaşmaya varıldı? Şehit ailesinin avukatı davadan kaç lira kazandı? İşte tüm ayrıntılar..

Alkollü halde kullandığı araçla geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı trafik kazasıyla bir polis memurunun ölümüne bir polis memurunun da yaralanmasına sebep olan Rüzgar Çetin’in tahliyesinin ardından beklenilen o haber geldi. İşin içinde milyonluk kan parası olduğu ortaya çıktı.

Aile önce 10 milyon istedi, Sinan Çetin ne kadar ödedi?

Davadaki şikayetlerinden vazgeçmek için şehit polisin ailesi Fatih Alagöz’ün Çetin ailesinden 10 milyon lira talep ettiği kan parası pazarlığı sonucunda aileye 3 milyona avukata da 300 bin lira üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Mahkeme Çetin’in suçu bilinçli taksirle işlediği gerekçesiyle cezayı 7 yıl 6 ay hapse yükseltti. Ardından da Çetin’in duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 6 yıl 3 aya indirdi. Çetin’in ehliyetinin 1 yıl 6 ay süreyle geri alınmasına karar veren mahkeme, Çetin’i tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önüne alarak tahliye etti. Çetin’in ailenin şikâyetten vazgeçmesinin ardından serbest kalması, sosyal medyada tepkilere neden oldu. Peki Alagöz ve Çetin aileleri nasıl anlaştı? Polisin ailesi, şikâyetten neden vazgeçti? İddialara göre; kazadan sonra Çetin ailesi, Alagöz ailesiyle bir çok kez temas kurmaya çalıştı. Çetin’in annesi Hale Çetin, kazadan sonra İstanbul’dan Adana’ya taşınan şehit polisin eşi Özlem Alagöz’ün yanına gitti. Ona “Ben de anneyim. İki çocuğunuz, bizim de evladımız. Siz de bizim ailemizdensiniz. Ömür boyu beraber olacağız” dedi ama şehit eşi şikâyetinden vazgeçmedi. Çetin’in annesi de ısrarını sürdürdü. Kazanın yaşandığı günden anlaştıkları güne kadar Alagöz’ü ikna etmek için defalarca Adana’ya giden anne Çetin, sonunda Alagöz’ü razı etti ve anlaştılar. Ancak bir sorun vardı. Şehit polisin Çorum’da yaşayan anne babası ve iki kardeşi, gelinlerinin Çetin ailesiyle anlaştığını ve şikâyetten vazgeçmeye hazırlandığını öğrendi.

Hemen Çetin ailesiyle temas kuran Alagöz ailesi kendilerinin şikâyetçi olacağını bildirdi. Bunun üzerine görüşmeler iki taraflı devam etti. Bir süre sonra şehit polisin yakınları, Çetin ailesinden 10 milyon lira kan parası istedi. Anne Çetin, “Bu para çok fazla. Miktarı düşürün” dedi. Yakınları istedikleri rakamı 6 milyon liraya düşürdü. Çetin ailesi ise son olarak 3 milyon lira teklif etti ve anlaşma sağlandı. Anne Çetin, taraflarla Çorum’da buluştu. Şehit polisin yakınlarına 3 milyon lira, Alagöz ailesinin avukatına da 300 bin lira verdi. Çetin’in annesinin, parayı bu süreçte sürekli elinde taşıdığı çantayla aileye teslim ettiği belirtildi.

Kaynak: Erhan Öztürk/Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu