M.Bey/ÖzelRöportaj

SABA TÜMER: BİR DİZİYİ SÜREKLİ İZLEMEK BAĞIMLILIKMIŞ GİBİ GELİYOR (Özel/Röp.)

TV izleyicisinin Saba Tümer’e olan ilgisi bitecek gibi değil. Baksanıza uzun yıllardır hem de neredeyse hergün ekranda olup insanları sıkmamak kolay bir iş değil. Ama Saba Tümer’in başarısında biraz da “şeytan tüyü” denilen o inanışın etkisi olmalı diye düşünmeden edemiyor insan.

Yıllarca yaptığı gece programlarıyla gündeme geldi. Sonra bir de baktık onu hiç de alışkın olmadığımız zaman diliminde, gündüz vakti ekranda bulduk.Tecrübeli televizyoncunun geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan “2013 yılında ABD’de çalışmaya gidebilirim” açıklaması yine olay oldu. Galiba o hem kendini hem de izleyiciyi şaşırtmayı seviyor.

Saba Tümer’le sadece ve sadece kendisini ve TV dünyasını konuştuk…

MEDYABEY: SkyTürk 360’ta İzzet Çapa’nın programında önümüzdeki yıl Amerika’dan teklif aldım oraya gidebilirim demiştin. Bu gerçek mi yoksa şaka mıydı?

SABA TÜMER:Bu konuyla ilgili şimdilik fazla detay vermiyorum. Ama bu şaka değil.

MEDYABEY:Geçtiğimiz günlerde Sezen Aksu ile yaptığın program çok konuşuldu. Sosyal medyada da oldukça ses getirdi. Sezen Aksu uzun zamandır bir TV programında yoktu. Hem de çok sayıda canlı şarkı söyledi. Bu nasıl bir diplomasi becerisidir, bize anlatır mısın?

SABA TÜMER: Kendisiyle tanışıklığımız olduğu için arada bir görüşürdük Sezen Hanım’la.Bundan dolayı ikimiz de birbirimizi gayet iyi tanımış olduk. Ondan sonra kendisiyle program yapmak gündeme geldi. Aslında ben insanları sıkboğaz etmeyi fazla sevmiyorum. Çünkü bana da yapıldığında sevmiyorum.  Bir görüşmemiz sırasında insanlar sizi çok özlüyorlar , herkes sizi görmeye konserlerinize gelemiyor dedim. Meğerse anahtar cümle buymuş. Allah bana o sözü söyletti.(Gülüyor)

MEDYABEY: Senin açından nasıl bir program oldu?

“O PROGRAMI BAŞKASI YAPSAYDI ÇATIR ÇATIR ÇATLARDIM!”

SABA TÜMER: Benim açımdan müthiş bir program oldu. Böyle bir programı başkası yapmış olsaydı çatır çatır çatlardım. Programda Sezen Aksu’nun 12 tane canlı performansı vardı. Ayrıca Sezen Hanım, kendisini çok güzel bir şekilde anlattı ve yansıttı. Bence o program ders olarak okutulmalı. Daha doğrusu programda Sezen Aksu’nun söyledikleri ders olarak okutulmalı. Çok müthişti. O bölümü hala seyrettikçe seyredesim geliyor.

Ben yıllardır o kadar çok program yaptım ki artık yaptığım işin beni ne denli tatmin edip etmediğine bakıyorum. Ben artık işin prestijindeyim. Ben Sezen Aksu’yu gündüz kuşağı programına çıkarabiliyorsam , kendisi benim programıma çıkıyorsa artık söylenecek başka bir söze gerek yok.

MEDYABEY: Seninle ilgili “ Saba Tümer gece programı yapar-yapmalı” şeklinde bir klişe vardı. Bazıları hala aynı kanaatte. Peki sen gündüz kuşağında program yapmaya tam olarak alışabildin mi?

SABA TÜMER: Ben karar verdiğim anda herşeye alışırım.(Gülüyor)..Ben bir televizyoncuyum. Benim inanışıma göre gerçek bir televizyoncunun hansi saatte ve kuşakta olursa olsun iş yapması lazım. Yaptığı programı seyrettirebilmesi lazım. Akşam kuşağıymış, sabah kuşağıymış yok prime time’mış. Böyle bir ayrımın televizyonculukta olmaması lazım. Bu açıdan da gerçek bir televizyoncu olduğumu düşünüyorum.

“HERKES AHKAM KESMEYİ SEVİYOR”

MEDYABEY: Peki neden seni daha çok gece programı yapması lazım diye eleştiriyorlar sence?

SABA TÜMER: Herkes ahkam kesmeyi çok seviyor. Bu, benim hayatım. Hayatımla ilgili tercihlerimde kararları ben veririm. İsteyen istediğini söylesin. Ben bunu seçmişim. Yarın öbür gün neyi seçerim bilemem. Ama seçim benim. Niye benim hayatıma müdahale ediyorlar ki.(Kahkahalar)

MEDYABEY: Hazır söz eleştirilerden açılmışken medyada zaman zaman dillendirilen seninle ilgili eleştiriler gündeme geliyor. Mesela bir TV yazarı senin şarkı söylemeni eleştirmiş ve desibel kirliliği yaptığını dile getirmişti. Bu eleştirilerden etkileniyor musun?

SABA TÜMER: Ben hayatı fazla ciddiye alanalara çok gülüyorum. Aslında bu, medyada kadın olmanın zorluğu konusuna giriyor. Neden kaynaklanıyor bilemiyorum ama ilginç bir mekanizma var ve bazı erkekler böyle davranıyorlar.. Benim yaptığımı bir erkek yapsaydı ki bu defalarca yapıldı yapanı fazla ciddiye almıyorlar. Ben aslında bir şov programı yapıyorum. Ben yaptığım programı her yönüyle göğüslemek zorundayım. Orada bir şov yaptığın için yeri geliyor şarkı söylüyorsun, göbek atıyorsun herşeyi yapıyorsun program içerisinde. Niye benim yaptıklarım insanlara batıyor onu bilemiyorum.

“KONUŞULMAK HOŞUMA GİDİYOR!”

Bir erkek bunları yaptığında “ne güzel onu da yaptı, yok albüm de çıkardı, göbek attı, rol de yaptı” oluyor.  Bunları bir kadın yapınca “tu-kaka” oluyor. Aslında konuşsunlar diyorum. Konuşulmak benim hoşuma gidiyor.

MEDYABEY: Her zaman şöyle bir özelliğin göze çarpıyor. Saba Tümer programında ne yapıp ediyor ve medyada kendine her zaman bir yer buluyor. Ya kahkahanla ya bir gafınla ya da konuklarına sorduğun ilginç bir soruyla gündeme geliyorsun. Özellikle internet medyası senin videolarına sürekli yer veriyor. Bu, bir satrateji mi yoksa kendiliğinden ortaya çıkan bir durum mu?

SABA TÜMER: Beni tanıyanlar bilir. Ben hayatımda hiçbirşeyimi kurgulamam. Bazen tabii ki kurgu da oluyor. İlk programda kendi kendimi konuk etmem medyada kendine yer bulsun diye yapılmış bir işti. Arada sırada olabiliyor. Ama diğer türlü şu iş medyada kendine yer bulsun diye yapmıyorum. O doğal akışında gidiyor. Ben orada son derece normal bir şeklilde davrandığımı düşünüyorum. Sonra bir bakıyorum dediğin gibi olmuş. Yani o kadar matematik hesapları yapan bir kadın değilim.

MEDYABEY: Biraz da TV’yi konuşmak istiyorum. Yeni sezonda ekranda yeni ve iddialı projeler var. Televizyonla aranın çok iyi olmadığını biliyorum aslında. O tavrın devam ediyor mu?

“KENDİME VAKİT AYIRMAYI SEVİYORUM”

SABA TÜMER: Bu bir tavır değil. Ben programda çok yoruluyorum. Akşam eve gidince de kendime vakit ayırmak istiyorum. Kendime vakit ayırmayı seviyorum. Kafamı boşaltmayı tercih ediyorum. İnternette okey ya da tavla oynuyorum. İnternette bazı sitelere bakıyorum. Arkadaşlarımla telefonla konuşuyorum. Bana bir diziyi sürekli izlemek bir bağımlılıkmış gibi geliyor. Onun için de hayatımda bağımlılığa yer vermek istemiyorum. Tabii ki seyrettiğim diziler var. Ama diziyi o gün değil de sonradan kaydedip de seyrediyorum. “Aman bu akşam TV’de bilmem hangi dizi var, evde olmalıyım” gibi bir kısıtlama hayatıma getirmek istemiyorum.

MEDYABEY: TV’de neleri izliyorsun?

SABA TÜMER: Yalan Dünya’yı izliyorum. Hem de bayıla bayıla izliyorum. Pis Yedili’yi seviyor ve izliyorum.

MEDYABEY: Behzat Ç.’yi izliyor musun?

SABA TÜMER: Hiç izlemedim.

MEDYABEY: İşler Güçler’i?

SABA TÜMER:  İşler Güçler’i herkes çok konuştuğu için çok merak ediyorum. Seyredeceğim ama henüz izlemedim.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu