Medya

Sabah yazarı Melih Altınok, Ecem Uzgör’e sahip çıktı: “Bence güzel”

Sabah’ın etkili kalemi Melih Altınok’un gündeminde özellikle sosyal medya aleminde bir anda fenomen hale gelen modellik yarışmasında Türkiye’yi temsil ettiği konuşulan Ecem Uzgör vardı. Melih Altınok “Ecem güzel biz çirkin” başlıklı yazısında sosyal medyada Ecem Uzgör ile yapılan mavraların aksine onu güzel bulduğunu ve çok konuşulan model ile ilgili yazılanlara üzüldüğünü yazdı.

Melih Altınok, adeta seferberlik halinde  alay edilen Ecem Uzgör’e sahip çıktı. Altınok, “Ama acaba o gece ‘ülkece’ sosyal medyada yaptığımız fahri ‘jürilik’ miydi? Yoksa toplu halde bir şeyi sevmeye ya da ondan nefret etmeye müsait olan o ilkel dürtümüze teslim olmak mı?” diye sordu.

 

İşte, Sabah yazarı Melih Altınok’un Ecem Uzgör hakkında ezber bozan o yazısı:

**********

Bayramın ilk gecesinde sosyal medyanın konusu, Top Model Of the World’de Türkiye’yi temsil ettiği söylenen Ecem Uzgör isimli bir modeldi. Bir anda, ismini daha önce hiç duymadığımız Uzgör’le ilgili twitler ardı ardına geldi. Kısa sürede Twitter’da TT (çok konuşulan) oldu.
Modelin resimlerini paylaşan kullanıcılar genel olarak “Onu Türkiye’yi bir güzellik yarışmasında temsil edecek kadar güzel bulmadıklarını” söylüyordu.
Televizyon programlarında bile Uzgör’ün “güzel olup olmadığı” konuşuldu. Ama nekonuşmak!
Pek çok kişi gibi kendimi mevzuun ortasında buldum. İtiraf etmeliyim ki önce model hakkındaki yaratıcı esprilerin cazibesine bir ara ben de kapıldım.
Hatta kimi yaratıcı twitleri kıskandım. Görmediğim, tanımadığım, hakkında hiçbir şey bilmediğim genç bir kızla ilgili “kırıcı” olup olmadığına hiç takılmadan esprili bir twit atmayı düşündüm.
Bereket, durmayı başarabildim.
İnternetin başına oturup mevzuun ne olduğuna, Uzgör’in kim olduğuna dair kısa bir araştırma yaptım.
Sonuç mu? Tek kelimeyle üzüldüm.
Birincisi ortada yeni bir haber yoktu. Söz konusu yarışma 20 gün önce Almanya’da yapılmıştı.
İkincisi Uzgör’ün katıldığı bir güzellik yarışması değil, modellik yarışmasıydı.
Yani simetrik ve kusursuz yüz hatlarının değil, vücut ölçülerinden tutun da yeteneklerine kadar modellik kriterlerinin gözetildiği bir yarıştı bu.ecem-uzgor
Daha önceki yıllarda da Türkiye’yi modellik yarışmalarında temsil edip başarılar elde eden Uzgör de bu kriterlerin çoğunda iddialı. Pek çok elemede yüzlerce adayı geride bırakacak kadar başarılı. İyi bir eğitim almış, birkaç dil biliyor, sesi güzel, şarkı söylüyor vs.
Ve evet, kaldı ki güzel de bence.
“Podyuma çıkıp değerlendirilmeyi göze alanı değerlendirmek hakkımız değil mi” diyesoruyor olabilirsiniz.
Elbette hakkımız. Ama acaba o gece “ülkece” sosyal medyada yaptığımız fahri “jürilik” miydi? Yoksa toplu halde bir şeyi sevmeye ya da ondan nefret etmeye müsait olan o ilkel dürtümüze teslim olmak mı?
Sosyal medyada yazdıklarımız yaratıcı espriler miydi yoksa “linçe” ortak olmanın dayanılmaz hafifliğiyle saçtığımız zehirli oklar mı?
Kızmayın ama biraz çirkinleştik o gece.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu