Medya

Sabah yazarından BBC Türkçe’nin yayınlarına tepki: “Türkiye’ye operasyon mu çekiyorsunuz?”

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, BBC Türkçe sitesinin yayınlarını tartışmaya açtı.  Sabah yazarı, kurumun özellikle Türkiye ile ilgili yaptığı haberleri kıyasıya eleştirdi. Tezel, İngiliz yayın kurumunun sürekli Türkiye’yi kötüleyen haberler yayınlandığını kaydederek bu yapılan işin objektif habercilik olmadığını yazdı.

BBC TÜRKÇE’YE İLGİNÇ SORU

Türk insanının 1939 yılında kurulan BBC’nin tarafsız yayın anlayışı ve başarılı haberciliğini sevdiğini ifade eden Mevlüt Tezel, son birkaç yıldır BBC’ye bir şeyler olduğunu ve Türkiye’ye yönelik sürekli negatif yayıncılık yapıldığını ifade etti. Yapılan bazı haberlerden örnekler veren Tezel “Neden sürekli Türkiye’yi kötüleyen haberler yayınlıyorsunuz? Bu ülkede hiç mi güzel gelişme yok? Operasyon mu çekiyorsunuz Türkiye’ye?” diye sordu.

İşte, o yazı:

BBC Türkçe, hiç mi iyi haber yok bu ülkede?

BBC Türkçe’nin birçok medya kuruluşumuzdan daha köklü bir geçmişi var ülkemizde. 20 Kasım 1939 tarihinde kuruldu. Yıllarca İngiltere başta olmak üzere dünyadaki gelişmeleri Türkiye’deki dinleyicilerine radyo dalgalarıyla ulaştırdı.
BBC Türkçe, yıllar içinde kısa dalgadan televizyona, internet sitesinden sosyal medyaya kadar pek çok platformda büyüdü. Türk insanı, BBC’nin tarafsız yayın anlayışını, başarılı haberciliğini sevdi.

Ama son birkaç yıldır BBC Türkçe’ye bir şeyler oldu! Türkiye’ye yönelik sürekli negatif yayıncılık yapıyorlar. Başta medyada bir muhalefet açığı gördü ve orayı doldurmaya çalışıyor diye düşünüyordum ama operasyon çekmeye başladılar!
Elbette BBC Türkçe eleştirisel haberlere de yer verecek. Ama bunu yaparken BBC’nin en önemli kuralı olan haberde karşı görüşe yer vermek son dönemde unutuldu.

BAŞKA SURİYELİ YOK MU?
Örneğin ‘Genç İşsizlik’, ‘Geçinemeyenler’ başlıklı video haberlerde Türkiye batık bir ülke gibi lanse ediliyor. Haberlerde tek yanlı bir bakış açısı hakim. Evet, işsizlik sorunu var ülkede ama ‘Geçinemeyenler’ video haberinde iki çocuk annesi işsiz Jale Bıkmaz’a “İleri derecede İngilizce biliyorsunuz, neden tercümanlık yapmayı düşünmediniz? Ya da neden Yeni Havalimanı’ndaki iş garanti olmadan eski işinizden ayrıldınız?” diye sorular da yöneltilebilirdi.

‘Genç İşsizlik’ haberlerinde, işsiz gençlere “Bir kahve içecek bile paramız yok” diyorsunuz ama Türkiye’de 150 bin çoban açığı var, yurt dışından kaportacı transfer ediliyor, vinç operatörü açığı da var. Neden farklı sektörlerde çalışmayı düşünmüyorsunuz?” diye sorulmalıydı. Sonuçta bazen işsiz kalmaktansa, kötünün iyisini tercih etmek zorunda kalabiliriz.

Bir başka örnek: BBC Türkçe ekibi en son, bir Suriyeli mülteciyle röportaj yaptı. Adam mültecilere kötü davranıldığını, ülkelerine zorla gönderildiğini ve mültecileri taşıyan otobüste konuşanlara jandarma tarafından dayak atıldığını söyledi. Adam haber boyunca ülkemizi yerin dibine soktu ve sonra da kaçak yoldan Türkiye’ye döndüğünü söyledi, iyi mi… Objektif bir haberci, “Madem bu kadar kötü bir yer, niye döndün?” diye sormalıydı. Ama haberde bu soru yerine 371 bin Suriyeli zorla gönderildi algısı yaratılmaya çalışıldı.

Türkiye 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor, 40 milyar dolar para harcandı. Askerlerimiz her gün Ege’de Suriyelileri boğulmaktan kurtarıyor.

Ve BBC Türkçe muhabirleri, 4 milyon Suriyeli arasında bula bula Türkiye’yi kötüleyen göçmeni buluyor! Aksaray’da restoranlar açan, ticaretle uğraşan Suriyelilerle de konuşsanıza! Bu yaptığınız objektif habercilik değil! Neden sürekli Türkiye’yi kötüleyen haberler yayınlıyorsunuz? Bu ülkede hiç mi güzel gelişme yok? Operasyon mu çekiyorsunuz Türkiye’ye?

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu