Medya

Sabah yazarından Rasim Öztekin’e Şevket Çoruh tepkisi…”Kavuğu verecek başka tiyatrocu bulamadı mı?”

Türk Tiyatrosu’nun ustalarının taşıdığı kavuğun son sahibi olan tecrübeli oyuncu Rasim Öztekin, kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamasının yankıları devam ediyor. Sabah yazarı Mevlüt Tezel, “Şevket Çoruh kavuğu hak ediyor mu?…” başlıklı yazısında Rasim Öztekin’in Şevket Çoruh tercihini eleştirdi. Tezel, dikkat çeken yazısında ” Öztekin, Kavuğu verecek başka tiyatrocu bulamadı mı?” diye sordu.

Yazısında “Ne yani Kavuk Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’den sonra Arka Sokaklar’ın Mesut Komiseri Şevket Çoruh’a mı gidecek? Öztekin, Kavuğu verecek başka tiyatrocu bulamadı mı?” ifadesine yer veren Tezel’in yazısı taraftar toplayacağa benziyor.

İşte o yazı…


Tiyatromuzda ustaların taşıdığı kavuğun son sahibi Rasim Öztekin, kavuğu 20 Eylül’de Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı. Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin gibi ustalardan sonra kavuk, ‘Arka Sokaklar’ın Mesut Komiser’ine mi gidecek yani?

Şevket Çoruh ‘Kavuğu’ hak ediyor mu? Rasim Öztekin ‘Kavuğu’ Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştı…
Dört yıl önce ‘Baba Sahne’ adlı tiyatroyu açmak dışında tiyatro ile pek adı anılmayan, sadece ‘Arka Sokaklar’ dizisinde tanınan bir oyuncuya kavuğun devredilecek olması enteresan!

Şevket Çoruh ‘Kavuğu’ hak ediyor mu? Rasim Öztekin ‘Kavuğu’ Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştı…
Bu kavuk tartışmasının başlamasına neden olanlardan biri de benim aslında. Vakti zamanında Ferhan Şensoy ile yaptığım röportajda kavuğu ya da takkeyi “Cem Yılmaz’a vermeyi düşünüyor musunuz?” diye sorduğumda küplere binmişti ve o röportaj yıllarca devam eden ‘kavuk’ polemiğinin çıkmasına neden olmuştu. Peki Öztekin, kavuğu verecek gerçek bir tiyatrocu bulamadı mı? Neden Çoruh’u tercih ettiğinin gerekçesini açıklamalı! Yoksa artık kavuğu hak etmek için atarlı tweet’ler mi yazmak gerekiyor?

Şevket Çoruh ‘Kavuğu’ hak ediyor mu? Rasim Öztekin ‘Kavuğu’ Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştı…
Ayrıca Öztekin kavuk yerine aslında Pişekâr takkesini devrettiğini açıklamalı ve insanlar gerçeği öğrenmeli. Çünkü rahmetli Dümbüllü, kavuğu hiçbir zaman devretmedi! 1968 yılında rahmetli Münir Özkul sahneden kopmuştu. Sadık Şendil, Özkul’u sahnelere döndürmek için bir moral gecesi organize etti ve Dümbüllü’den sembolik olarak kavuğu Özkul’a devretmesini istedi. Dümbüllü buna karşı çıktı, kavuğu hak eden kimse olmadığını söyledi. Ama Şendil’i de kırmamak için kavuk yerine evindeki Pişekâr takkelerinden birini verdi Özkul’a.

Şevket Çoruh ‘Kavuğu’ hak ediyor mu? Rasim Öztekin ‘Kavuğu’ Şevket Çoruh’a devredeceğini açıklamıştı…
Özkul’dan Şensoy’a ve ondan Öztekin’e geçen kavuk değil, Pişekâr’ın takkesi aslında. Dümbüllü’nün Özkul’a kavuğu vermemesinin nedeni ise usta oyuncunun modern tarzda tiyatro oyunlarında genelde dramatik roller üstlenmesiydi. Ayrıca geleneğe göre kavuk, usta-çırak ilişkisi içerisinde devredilmeliydi. Özkul, Dümbüllü’nün çırağı değildi! Dümbüllü, kavuğu gönül rahatlığıyla devredecek bir çırak yetiştiremediği için kavuğun kendisiyle birlikte gömülmesini vasiyet etti. Ama bu istek dinen uygun görülmedi. Fotoğrafta gördüğünüz Dümbüllü’nün tabutunun üstündeki gerçek kavuktur ve bugün Dümbüllü Ailesi’nde bulunmaktadır.

YAZININ KAYNAĞINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu