Yaşam

Saç Ekimi Bilgileri

Saçta seyreklik ya da kelleşme sorunu hem kadın hem de erkeklerde sık sık görülen bir problemdir. Yaşlanmayla beraber özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde saç kaybı gözlemlenebilmektedir. Saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir; bu sebeplerin başında en çok genetik faktörlerin geldiği bilinmektedir. Geri dönüşü mümkün olmayan saç dökülmeleri, kozmetikle istenilen sonuçları maalesef vermeyebilir. Ancak günümüzde estetik cerrahinin geldiği nokta ve gelişmiş teknoloji sayesinde kellik ve seyrelmiş saç, bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Saç ekimi operasyonlarıyla birlikte hayal edilen saç görünümüne kavuşmak oldukça basittir. Kalıcı ve estetik sonuçlar elde ederek daha dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler sık sık saç ekimi işlemlerini tercih etmektedir.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

Saç ekimi dünyada 1950’li yıllardan beri uygulanmaktadır. İlk kullanılan teknolojilerin günümüze kadar kendini oldukça geliştirdiği ve mükemmele ulaştığını söylemek mümkündür. Kelleşme sorunu pek çok insanın günlük hayatını etkileyebilen, özgüven sorunlarına sebep olabilen bir durum olduğundan dolayı, uzmanlar yıllardır bu konuda en güvenilir teknikleri ve teknolojileri geliştirmeye çalışmıştır. Bu çabalar en çok 2004 yılından itibaren meyvelerini vermeye başlamıştır ve bugün de kullanılan en güvenilir yöntemlerin temellerinin atılmasını sağlamıştır. Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir ve risksiz iki yöntem mevcuttur. Bunlar FUE yöntemiyle saç ekimi ve DHI yöntemiyle saç ekimi teknikleridir. Daha geçmiş zamanlarda FUT ismi verilen saç ekimi yöntemleri de uygulanmıştır. Ancak günümüzde FUT yöntemi yerini daha modern ve güvenilir tekniklere bıraktığından uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntem olduğunu söylemek gerekir.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

FUE yöntemi, günümüzde en sık tercih edilen saç ekimi tekniğidir. Uzmanların en güvenilir bulduğu ve sonuçların en tatmin ettiği yöntem olduğu için, saç ekiminden faydalanmak isteyenler sık sık FUE yöntemini tercih etmektedir. Bu yöntem için temelde iki avantajdan bahsetmek mümkündür; FUE tekniği operasyondan sonra minimum iz vaat eder ve oldukça hızlı iyileşir. Lokal anestezi altında gerçekleşir ve bölgenin açıklığına göre değişen, ortalama 6-8 saat gibi bir işlem süresi vardır. Mikromotor FUE cihazları, saç ekimini daha hızlı ve efektif hale getirmektedir.

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

FUE tekniğine göre daha yeni bir saç ekimi yöntemi olan DHI, yurt dışında daha sık tercih edilmektedir. Ancak ülkemizde FUE tekniğinin daha sık tercih edildiğini söylemek mümkündür. DHI hair transplant, FUE’den farklı cihazlarla ve tekniklerle uygulanır. Choi adı verilen medikal ve profesyonel kalemle birlikte, FUE’ye kıyasla daha hızlı bir ekim süreci sağlanmaktadır. Ayrıca daha sık ekimlere imkân tanır ve saçta daha dolgun bir görünüm elde etmeyi amaçlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde ilk adım, hasta ve doktorun bir araya gelerek işlem hakkında bilgi alışverişi yapmalarıyla gerçekleşir. Hastanın saç ekiminden beklentileriyle, teknik olarak ulaşılabilecek en estetik görünüm üzerine konuşulur. Ardından hastaya saç analizleri ve sağlık tahlilleri yapılır. Ekim yapılacak alanın sınırları birlikte belirlenir ve işlem sonrasında herhangi bir sürprizle karşılaşılma olasılığı sıfırlanır. Saç ekimi yapılışı;

Saç ekimi için hastaya lokal anestezi verilir ve hastanın ense bölgesinden saç kökleri toplanır. Alınan saç kökleri, saç ekimi istenilen alana tek tek ekilir. Ekilen saçlar birkaç hafta içinde dökülür. Ancak kökler yerinde kaldığından sağlıklı saçlar yavaş yavaş büyüyecektir.

Saç ekiminin işinde uzman kişilerce steril ortamlarda gerçekleştirilmesi, bu işlem için en önemli kriter olmalıdır.

Kaynak: Saç Ekimi Bilgileri

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu