Magazin

Sağlık Bakanlığından ünlülere “sağlıksız ürünlerin reklamını yapmayın” uyarısı

Sağlık Bakanlığı ünlü isimlere gönderdiği mektupla güvenilirliği kanıtlanmamış ürünlerin tanıtımlarında yer almamaları ve isimlerinin kullanılmasına izin vermemelerini istedi. Bakanlık bu hamlesiyle kimi sağlıksız ürünlerin sosyal medyada ünlülerin kullanılarak satılmasının önüne geçmek istiyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÜNLERDEN NE İSTEDİ?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun internet ya da sosyal medya üzerinden “sağlık beyanıyla” yapılan ürün satışlarını önlemek için harekete geçtiği haber veriliyor. Sanatçı, sunucu ve mankenlerin de yer aldığı 50 ünlüye gönderilen mektupta, etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmamış ürünlerin tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı şekilde yapılan tanıtımlarında yer almamaları ve isimlerinin kullanılmasına izin vermemelerinin istendiği öğrenildi.

Hürriyet Kelebek’in haberine göre, ünlülere mektuplar TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz imzasıyla gönderildi. Gönderilen mektuplarda, hastalıkları tedavi ettiği ya da zayıflattığı iddiasıyla yani sağlık beyanıyla satılan ürünlerin sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık problemlerine yol açabildiğinin altı çizildi. Genellikle internet ya da sosyal medya üzerinden tanıtımı yapılan bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ya da ruhsatlı olmadığı, pek çoğunun izinsiz olarak piyasaya sürüldüğünün tespit edildiği de vurgulandı.

Ünlülere gönderilen mektupta, “Özellikle sağlık alanında farkındalık ve davranış değişikliği oluşturma sürecinde rol modellerin önemi yadsınamaz.Toplumun gözü önünde olan ve örnek alınan kişilerden birisiniz, bu nedenle paylaşımlarınız ve söylemleriniz kamuoyu için önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

Mektupların, ilk etapta aralarında şarkıcıların, sunucuların ve mankenlerin de bulunduğu 50 ünlüye gönderildiğini ifade eden Gürsöz, listede, son dönemde sosyal medyada yaptıkları ürün reklamlarıyla dikkat çeken evlilik programı yarışmacılarının da yer aldığını kaydetti. Kaynak: Sağlık Bakanlığı 50 ünlüye sosyal medya uyarısı gönderdi

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu