Medya

Sahte habere en çok maruz kalan ülke sıralamasında kaçıncı sıradayız?.. İşte o çarpıcı rapor

Yeni Şafak yazarı Ali Saydam bugünkü köşesinde “Sosyal medya yıkılıyor” başlıklı yazısında Reuters Institute for the Study of Journalism’in yayınladığı sahte haber raporuna yer verdi. 2018 yılında yayınlanan söz konusu rapora göre dünyada en fazla yalan habere maruz kalan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

TÜRKİYE SAHTE HABERDE 1. SIRADA

İşte, Ali Saydam’ın ilginç rapora yer verdiği yazısının ilgili bölümü:


Mevcut durumla ilgili Reuters Institute for the Study of Journalism’in yayınladığı bir rapor hayli ciddi sonuçlar ortaya koymuştur.

Dijital Haber Raporu 2018’e göre; dünyada sahte habere en çok maruz kalan ülkenin Türkiye olduğu tespit edilmiş. Türkiye, ankete katılmadan önceki hafta içinde en az bir kez uydurma haberle karşılaştığını belirten ülkeler arasında birinci sırada yer almış.

Sahte habere maruz kalma konusunda ülkemiz bu kadar kötü durumdayken gelin görün ki sosyal medyadaki haberlere genel güven %23 oranındayken, Türkiye’de güven duyanların oranı %33.

Öte yandan Türkiye’de internette karşılaştığı bilginin doğru olup olmadığı konusunda endişe duyanların oranı %60.

Araştırmaya göre, Türkiye’de her 10 kişiden neredeyse 7’si devletin internetteki yanlış bilgiye karşı bir şey yapması gerektiğini düşünüyormuş.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu