Teknoloji

Şaka Coin’lerde Son Durum: DOGE ve SHIB Rekabeti Devam Ediyor

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve şaka coin’lerdeki son durum ve fiyat beklentileri ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Dogecoin ve Shiba Inu Mücadelesi

2021 yılında Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka coin olarak tanımlanan kripto para birimleri yatırımcılarına büyük kazançlar getirdi. Ancak düşüşlerde de en çok değer kaybeden kripto para birimleri arasında yine bahsi geçen şaka coin’ler yer aldı.

Kripto para piyasasının ilk şaka coin’i (meme token) olan Dogecoin, gerek Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimlerden aldığı destekle gerekse de topluluktan aldığı destekle 8 Mayıs 2021’de 0,7376 dolar ile rekor kırdı. Ancak sonrasında Dogecoin’in (DOGE) bir düşüş grafiği çizmeye başladığı görüldü ve fiyat 0,13 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bunun yanında Dogecoin 2021 yılına 0,0046 dolardan başlamıştı. Dolayısıyla son düşüşlerde dahi doğru zamanda alım yapan kişilerin, eğer hala satış yapmadılarsa karda oldukları görülüyor.

Dogecoin’in yanı sıra Shiba Inu da bu yıl adından sıkça söz ettiren şaka coin’lerden biri oldu. Hatta Shiba Inu şu anda Dogecoin ile piyasa değeri bakımından bir rekabet içinde bulunuyor. Dogecoin piyasa değeri bakımından en büyük 12. kripto para konumunda yer alırken, SHIB 13. sırada yer alıyor.

Ayrıca Shiba Inu her geçen gün farklı bir borsada listeleniyor ve bu da yatırımcıların beklentilerinin artmasına sebep oluyor. CoinTürk adlı kripto para haber sitesinde de değinildiği gibi SHIB son olarak NiceHash adlı kripto para borsasında listelendi.

Bu noktada Shiba Inu’nun 28 Ekim 2021’de 0,000088 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdığını ve son düşüşlerde 0,000029 dolar seviyelerine gerilediğini belirtmek gerekiyor.

Meme Token’lar Yola Devam Edebilecek Mi?

2021 yılında başlayan meme token hype’ı çok kısa sürede pek çok şaka coin’in piyasaya sürülmesine sebep oldu. Bu şaka coin’ler arasında Dogelon Mars (ALON), Akita Inu (AKITA), Safemoon Inu (SMI) ve Kangal (KANGAL) sayılabilir.

Ancak şaka coin’lerin sadece geçici bir heves olduğunu ve pek çoğunun ileride kaybolup gideceğini düşünen çok sayıda analist var. Bu sebeple meme token yatırımı yaparken yatırımcıların dikkatli olmasında ve risklerini mutlaka yönetmesinde büyük fayda bulunuyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu