Yaşam

Salon Tercihim: Dövme Sanatı Nedir?

Salon Tercihim, müşteriler ile güzellik sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri bir araya getiren ve hem işletmelerin randevularını daha kolay yönetmelerini, hem de müşterilerin randevularını daha kolay online olarak almalarını sağlayan bir platformdur. Salon Tercihim projesi, güzellik merkezlerinin, kuaförlerin ve berberlerin tek bir platform üzerinden ulaşılabilir. Olmaları için Sofft Bilişim tarafından 2020 yılında kurulmuştur.

Ciltte rüptürlerle pigmentin sokulmasıyla vücutta dövme , kalıcı iz veya tasarım . Bazen terim ayrıca yara izlerinin uyarılmasına (sikatrizasyon) gevşek bir şekilde uygulanır. Düzgün dövme dünyanın birçok yerinde uygulanmıştır, ancak en koyu ten rengine sahip popülasyonlar arasında nadirdir ve Çin’in çoğunda yoktur (en azından son yüzyıllarda). Dövmeli tasarımlar, çeşitli insanlar tarafından hastalığa veya talihsizliğe karşı sihirli koruma sağlamak için düşünülür veya kullanıcının bir gruba rütbesini, statüsünü veya üyeliğini belirlemeye yarar. Dekorasyon belki de dövme için en yaygın sebeptir.

Derisinde bazı işaretleri varsa Iceman , mumyalanmış insan vücudu 3300 yaklaşık kalma MÖ , o zaman pratikte bilinen en eski kanıtları temsil, dövmeler vardır. Dövmeler ayrıca MÖ 2000’den kalma Mısır ve Nubya mumyalarında da bulunmuştur . Kullanımları Klasik yazarlar tarafından Trakyalılar, Yunanlılar, Galyalılar, eski Almanlar ve eski İngilizlerle ilgili olarak belirtilmiştir. Romalılar suçluları ve köleleri dövüyordu. Hıristiyanlığın ortaya çıkmasından sonra Avrupa’da dövme yasaklandı , ancak Orta Doğu’da ve dünyanın diğer bölgelerinde devam etti.

Amerika’da, birçok Kızılderili genellikle vücudu, yüzü veya her ikisini de dövmüştür. Her zamanki teknik basit iğneleyiciydi, ancak bazı California kabileleri çiziklere renk kattı ve Arctic ve Subarctic’in çoğu kabilesi, çoğu Eskimo (Inuit) ve bazı Doğu Sibirya halkları, pigmentle kaplı bir ipliğin (genellikle is ) derinin altına çizildi. Polinezya, Mikronezya ve Malezya bölgelerinde, pigment bir dokunarak deriye dürtülmüş uygulamak minyatür tırmık şeklinde. In moko , bir tür Maori gelen dövme Yeni Zelandakarmaşık eğrisel tasarımlarda sığ renkli oluklar ciltte minyatür bir kemik püskürterek yüzünde üretildi. In Japan , tahta saplı belirlenen iğneler çok vücudun kapsayan birçok durumda, çok renkli tasarımlar ayrıntılı dövme için kullanılır. Birmanya dövme, bir yarma noktası ve üst ucunda bir ağırlık ile pirinç kalem benzeri bir aletle yapılır. Bazen pigment bıçaklara (örneğin, Tunus’ta ve Japonya’nın Ainu ve Nijerya İgbosu arasında) sürülür veya cilt dikenlerle (Arizona Pima Kızılderilileri ve Malaya Senoi) delinir.

Tarihçesi

Dövme, keşif çağı Amerikan Yerlileri ve Polinezyaları ile temasa geçtiğinde Avrupalılar tarafından yeniden keşfedildi. Dövme kelimesi , Tahiti’den İngilizce ve diğer Avrupa dillerine tanıtıldı.James Cook’un 1769’daki seferi. Dövmeli Hintliler ve Polinezyalılar – ve daha sonra yurtdışına dövmeli Avrupalılar, 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sergilere, fuarlara ve sirklere çok ilgi çekti.

Polinezya ve Japon örnekleriyle uyarılmış, uzman “profesörlerin” Avrupalı ​​ve Amerikalı denizciler için tasarımlar uyguladı. “salonlar” dövme, tüm dünyadaki liman şehirlerinde ortaya çıktı. İlk elektrikli dövme aleti 1891’de Amerika Birleşik Devletleri’nde patentlendi. Amerika Birleşik Devletleri dövme tasarımlarında, özellikle ABD’li dövme desen kalıplarının yayılmasıyla bir etki merkezi haline geldi. Deniz, askeri, yurtsever, romantik ve dini motifler artık dünya çapında üslup ve konu bakımından benzerdir; 20. yüzyılın başlarındaki karakteristik ulusal tarzlar genellikle ortadan kayboldu.

İlk Yapanlar

  1. yüzyılda, serbest bırakılan ABD hükümlüleri ve İngiliz ordusu firarları dövmelerle tanımlandı.Ve daha sonra Sibirya hapishanelerinin ve Nazi toplama kamplarının mahkumları da benzer şekilde işaretlendi. 19. yüzyılın sonlarında, dövmenin İngiliz üst sınıflarındaki her iki cinsiyet arasında da kısa bir modası vardı. Çetelerin üyeleri sık sık dövmeli bir tasarımla kendilerini tanımladılar. Dövme, Batılı olmayan birçok kültürde azalmıştır , ancak Avrupa, Amerikan ve Japon dövmeleri 1990’lara ilgi duymaya başlamıştır. Hem erkeklerin hem de kadınların dövmesi, vücut piercinginin canlanmasıyla birlikte moda oldu.

Uygulamaya bazen dini itirazlar olabilir (“Ölüler yüzünden etinde kesilmeyecek ya da üzerlerinde iz bırakmayacaksın” [Levililer 19:28]). Dövmenin sağlık riskleri, pigmentlere alerjik reaksiyonu ve dövmeler sterilden daha az koşullar altında uygulandığında. Hepatit ve HIV gibi viral enfeksiyonların yayılmasını içerir .

Dövme çıkarma yöntemleri arasında dermabrazyon, deri greftleri veya plastik cerrahi ve lazer cerrahisi bulunur. Tüm bu yöntemler yara izi bırakabilir. 2000’lerin başında bir grup bilim adamı, nano boncukların içinde bulunabilecek toksik olmayan pigmentlerden yapılmış mürekkepler geliştirdi. Geleneksel dövme yöntemleri kullanılarak cilde implante edilen bu nano boncuklar, yalnız bırakılırsa kalıcı bir dövme yarattı. Ancak dövme, nano boncukları kıracak tek bir lazer tedavisi ile çıkarılabilir; bu şekilde serbest bırakılan mürekkepler vücuda emildi ve lazer tedavisinin kendisi hiçbir iz bırakmadı.

Salon Tercihim müşteri olarak her zaman gittiğiniz ve hizmet aldığınız kuaförden, güzellik merkezinden, berberden, spadan veya solaryum merkezinden randevularınızı daha kolay bir şekilde salontercihimi kullanarak alabilirsiniz.

https://www.salontercihim.com/

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu