GündemManşet

Şamil Tayyar’dan bomba Adil Öksüz açıklaması!

Şok iddialar!.. AKP milletvekili Şamil Tayyar Adil Öksüz hakkında neler söyledi? 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi olan Adil Öksüz hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Şamil Tayyar, Adil Öksüz’ün saklandığı yer olarak ABD Konsolosluğu’nu işaret etti. Tayyar eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de çarpıcı bir gelişmeden bahsetti!.. İşte Tayyar’dan olay açıklamalar…

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın açıklamaları gündeme damgasını vurdu. FETÖ yapılanmasının kilit ismi Adil Öksüz’ün yeri hakkında ABD konsoloğluğunu gösteren Şamil Tayyar, “İnfaz edilmemiş ya da yurtdışına kaçırılmamışsa güvenli bir bölgededir! İmkan olsa ABD Konsolosluğu’nda bir arama yapılsa, belki polise kapı açılmaz ama özel bir heyet inceleme yapabilir” dedi.  AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Akşam Gazetesi’nden Pınar Işık Ardor ile yaptığı konuşma kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Adil Öksüz’ün nerede olduğuna dair sorulan soruyu Tayyar “Birincisi öldürülmüş, infaz edilmiş olabilir. İki yurt dışına kaçırılmış olabilir. Üçüncüsü de Türkiye’de güvenli bir bölgede saklanıyor olabilir. Güvenli bölge neresi diye sorulduğunda da bir konsoloslukta, bir ülkenin mahrem karargahında saklanıyor olabilir eğer infaz edilmediyse kaçmadıysa. Çünkü Türkiye’de rastgele bir yerde saklanmaları da çok zor. Amerikan Konsolosluğuyla bir irtibattan söz edildi işte aslında imkan olsa da bir Amerikan konsolosluğuna bakılabilse.

Bu bir ihtimal. Bu konuda şüphe var. Şüpheleri gidermek için Amerikan konsolosluğunda bir arama yapılsa aslında fena olmaz. Polise istihbaratçılara kapıyı açmayabilirler ama bir heyet oluşturulur ve onların da onaylayacağı bir heyet oluşturup konsoloslukta inceleme yapılabilir aslında.”

Geçtiğimiz ay KHK ihraçlarına tepki gösteren ve “Pes ettim, artık yokum” diyen Tayyar, yankı uyandıran bu çıkışı hakkında sorulan soruyu da “Pes ettim lafı bu hareketin liderine bir posta koymak değildi. O bizim haddimiz de değil. Sayın Cumhurbaşkanı baba gibi abi gibi sevdiğimiz bir insan. Kurucu liderimizin ötesinde ailemizden gördüğümüz bir insan. Her zaman dua ederim beni asla Erdoğan ile karşı karşıya getirme diye. Biz onu üzecek kıracak hiçbir tavrın içerisinde olmayız. Bizim reaksiyonumuz Recep Tayyip Erdoğan’a değil, onun etrafında oluşturulmak istenen bürokratik duvara yöneliktir. Maalesef Sayın Cumhurbaşkanımızla siyasiler arasına girerek kalın bariyerler oluşturmaya çalışan bir akıl var. Bir irade var, ona bir tepkidir. Onlar sürekli olarak siyasileri Cumhurbaşkanı nezdinde aşağılıyor, küçümsetiyor, itibarsızlaştırıyor. İşte ona isyandır.” şeklinde yanıtladı.

Şamil Tayyar Abdullah Gül hakkında neler söyledi?

Milletvekili Şamil Tayyar , eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2019’daki seçimlere aday olabileceğini söyledi.

HP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, geçtiğimiz günlerde 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abdullah Gül’ün ismini telafuz etmesinin ardından gözler eski Cumhurbaşkanı Gül’e çevrilmişti konu ile ilgili olarak yapacağı açıklama merakla beklenmişti.

Abdullah Gül, 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Erdoğan’ın karşısına başkan adayı olarak çıkarılacağı iddilarını kesin olarak reddetmiş ve siyasete dönüş yapmayacağını bildirmişti.

AKP’deki Abdullah Gül tartışması bu kez Şamil Tayyar’ın yaptığı açıklamalarla yeniden başladı. Tayyar, 2019’da Gül’ün aday olabileceğini ileri sürerken, “Abdullah Gül çok ciddi bir savrulma yaşıyor. AK Parti Genel Başkanlığı kendisine verilmediği için kırgın, kızgın gibi gözüküyor. Böyle bir hesaplaşma içine girmek isteyebilir” ifadesini kullandı.

Gül’ün bu açıklamasına ilişkin konuşan AKP’li vekil Şamil Tayyar, “Bugünden yarına keskin ifadeler kullanmak çok zor ama bugünkü şartlarda eğer 2019’da olursa Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı adayı olarak Tayyip Bey’in karşısına çıkarmak isteyebilirler” dedi.

Akşam gazetesinden Pınar Işık Ardor’a konuşan Tayyar, “Öyle çok da tepki göstermedi aslında. Çok muğlak ifadeler kullandı. Keskin bir dille bunu yalanlamadı. Bir de iki yılı aşkın süre var şimdiden ben adayım diye çıkamaz ki zaten kendini çok yıpratırlar. O yüzden siyaset yapıyor ama bir açık kapı bıraktı. Bakın Abdullah Gül, hayır oyu kullandı ve son kongremize gelmeyerek Erdoğan karşıtlarıyla bir duygusal paydaşlık oluşturuyor. Ben bunun bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Yani yarın Erdoğan karşısında bir proje geliştirmek istediklerinde zannediyorum bunun siyasi alt yapısını hazırlıyorlar. Bunların çok tesadüfi tercihler olmadığın kanaatindeyim. Abdullah Gül çok ciddi bir savrulma yaşıyor. AK Parti Genel Başkanlığı kendisine verilmediği için kırgın, kızgın gibi gözüküyor. Böyle bir hesaplaşma içine girmek isteyebilir. Nitekim son referandumda evet oyu vermedi ailesi de evet oyu vermedi. Oğlunun kullandığı sandıkta iki oy vardı biri oğluna ait ikisi de hayır çıktı zaten.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu