Teknoloji

Samsung yeni mobil işlemcisi Exynos 9’u tanıttı

Samsung, merakla beklenen yeni mobil işlemcisini Exynos 9’u tanıttı. Samsung’un  Exynos’u muhtemelen Galaxy S8’de kullanacağı tahmin ediliyor. Samsung’un gelecek amiral gemisi Galaxy S8’in tanıtılmasına çok kısa bir süre kala, teknoloji devinden önemli bir açıklama geldi.

Otoritelere göre muhtemelen Galaxy S8’de göreceğimiz yeni işlemcisini tanıtan Samsung, Exynos 9 Serisi 8895 yonga setiyle 10 nanometre FinFET üretim sürecini temel alıyor. Böylece 14 nm mimarisine kıyasla yüzde 27 daha yüksek performans sunacak olan Exynos 8895, öte yandan yüzde 40 oranında daha düşük güç tüketimi vadediyor.

Yeni işlemci ile gelen Mali-G71 GPU da, 4K UHD içerikleri 120 kare/saniye performansıyla görüntüleyebilecek. İçeriğinde HEVC (H.265), H.264 ve VP9 video sıkıştırma standartlarını da bulunduran son video kodeklerini sunacak. Böylelikle daha yüksek bir oyun performansı getirilmesi amaçlanıyor.

Exynos 9 Serisi 8895 yonga setinde şu an seri üretimde geçilmiş durumda. Zaten muhtemelen Galaxy S8’de de bu işlemciyi göreceğiz. Öte yandan bir diğer işlemci seçeneği Qualcomm Snapdragon 835. Bilindiği gibi Samsung, üst düzey telefon serilerini iki farkı işlemci seçeneğiyle karşımıza çıkartıyor. Türkiye’de Galaxy S8’in Exynos’lu modelin bulunması bekleniyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu