Medya

‘Sansür yasası’ WhatsApp gruplarını da etkileyecek mi? Hande Fırat’tan flaş yorum

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak tanımladığı, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören kanun teklifini değerlendiren Hürriyet yazarı Hande Fırat, flaş bir yoruma imza attı. Fırat, yeni yasa için “İstismara çok açık” uyarısında bulundu.

Hürriyet yazarı Hande Fırat, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin “sansür yasası” olarak tanımladığı, internet medyası ve sosyal medya ile ilgili yeni yaptırımlar öngören kanun teklifini değerlendirdi.

“‘Anlık mesajlaşma uygulamaları gibi şebekeler üstü hizmetlere ilişkin gerekli düzenlemeleri içeren’ madde, keyfi uygulamaya açık” diyen Fırat, şu ifadeleri kullandı:

“Neden mi? Örneğin ben bir WhatsApp grubundayım. O grupta yazılanlardan ekran görüntüsü alabilirim. Küfür, hakaret var ise ‘Al ve ilgilisine gönder, şikâyet et’ diyebilirsiniz. Ama ya bu istismar edilirse? Üst düzey siyasi kaynağım bunu; ‘Günlük hayatta nasılsak sosyal medya ya da anlık mesajlaşmada da öyle olmak gerekmez mi?’ sorusuyla yanıtladı. Yine de istismara çok açık. Benim güldüğüm bir videoya bir partili gülmeyebilir, şikâyet edilebilirim, hâkim de gülmezse yandık.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu