Medya

Sansürcü BBC… Gülnur Aybet röportajının sansürlenen bölümünü paylaştı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, BBC’nin HARDTalk programına konuk oldu.  Aybet, BBC’den Stephen Sackur’ın sorularını cevapladı. BBC, Aybet’in kimi açıklamalarını sansürledi. başdanışman, BBC’nin sansürlediği bölümü sosyal medya hesabından paylaştı.

BBC’DEN BEKLENMEDİK SANSÜR HAMLESİ

Programda Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden Türkiye’deki basın özgürlüğüne kadar geniş bir yelpazede söyleşi gerçekleştirildi.

Sackur’un Türkiye’de gazetecilerin ‘gazetecilik faaliyetleri’ kapsamında tutuklandığını söylemesi üzerine, bunun doğru olmadığını belirten Aybet, “İngiltere’nin de ‘terörü övmek’ suçunu 7 yıla kadar hapisle cezalandırdığı” yanıtını verdi.

Ayrıca Aybet’in röportajdaki “Üniversitemde ve bölümümde düşünceleri sebebiyle kimse işten atılmadı, hiç kimse soruşturmadan geçmedi. Hata bunların bir çoğu cumhurbaşkanına karşı olan kişilerdi” sözlerinin de yayına verilmediği belirtildi.

Bunun üzerine Prof. Dr. Aybet, söz konusu kısımları Twitter hesabından paylaştı…

Gülnur Aybet @Gulnuray
-Darbe davalarına hiç girdiniz mi?
-Adalet için ağlayan yakınları mahkemede gördünüz mü?
-PKK tarafından kaç kişinin öldürüldüğünü biliyor musunuz?
-“… İngiliz kanunlarına göre terörü övme suçundan bir kişi 7 yıla kadar hapis cezası alabilir.” (BBC’nin sansürlediği kısım)

-“Türkiye en başından beri açık ve net söylüyor: Biz hiç bir zaman Suriye de 900km’lik sınırımızda bir bir terör koridoruna izin vermeyeceğiz. Asla.”
-“Amerikalılar istiyorlarsa bizimle burada işbirliğine yapabilirler”
-“Ya istemezlerse?”
“Sonunda isteyeceklerini düşünüyorum”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu