GündemMedya

Şehit Ömer Halisdemir’in ailesine dava haberi asılsız çıktı

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in ailesine dava açıldığı iddiaları asılsız çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Haber, kamuoyunda ilgi uyandırmış ve tepkilere neden olmuştu.

İbrahim Kalın, şehit Ömer Halisdemir’in ailesine dava açıldığına dair haberler üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konunun araştırılması talimatını verdiğini ifade etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da tazminat davası iddialarını yalanladı.

Bozdağ, “Darbeci Semih Terzi’nin mirasçısı eşi ve çocukları ile ilgili dava ‘çocuk mallarının korunması’ davasıdır. Darbeci Semih Terzi’nin mirasçılarıyla ilgili davanın, merhum şehit Ömer Halisdemir’in mirasçılarıyla ilgisi yoktur” diye konuştu.

İbrahim Kalın, Twitter’daki hesabından, şehit Halisdemir’in ailesine dava açıldığı iddialarına ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Adalet Bakanlığından alınan bilgiler çerçevesinde böyle bir davanın açılmadığı anlaşılmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin hukuki işlemleri hassasiyetle ve yakından takip edilecektir.”

BEKİR BOZDAĞ DA YALANLADI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe gecesi şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in ailesine darbeci general Semih Terzi’nin ailesinin tazminat davası açtığı iddialarını net bir dille yalanladı.

Bozdağ, “Darbeci Semih Terzi’nin mirasçısı eşi ve çocukları ile ilgili dava ‘çocuk mallarının korunması’ davasıdır. Darbeci Semih Terzi’nin mirasçılarıyla ilgili davanın, merhum şehit Ömer Halisdemir’in mirasçılarıyla ilgisi yoktur” dedi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bozdağ şunları kaydetti:

“15 Temmuz 2016 Fetullahçı Darbe teşebbüsünü önlemede büyük kahramanlık göstererek şehadet makamına yükselmiş merhum şehidimiz Ömer Halisdemir’in mirasçıları eşi ve çocukları aleyhine açılmış bir tazminat davası yoktur. Sosyal medyada yer alan haberler asılsızdır. İşin aslı, merhum şehit Ömer Halisdemir’in mirasçı eşi/çocuklarının, ‘çocuk mallarının korunması’ için Aile Mahkemesine açılmış bir davadır. Darbeci Semih Terzi’nin mirasçısı eşi ve çocukları ile ilgili dava da ‘çocuk mallarının korunması’ davasıdır.

AÇILAN DAVANIN ÖMER HALİSDEMİR’İN AİLESİYLE İLGİSİ YOK

Darbeci Semih Terzi’nin mirasçılarıyla ilgili davanın, merhum şehit Ömer Halisdemir’in mirasçılarıyla ilgisi yoktur. Her iki dava ayrıdır. Ayrıca her iki dava da nüfus müdürlüğünün yasa gereği ihbarı üzerine açılmıştır. Mirasçılık nedeniyle açılması zorunlu davalardır.”Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Şehit Ömer Halisdemir’in ailesine dava açıldığına dair haberler üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız konunun araştırılması talimatını vermiştir. Adalet Bakanlığı’ndan alınan bilgiler çerçevesinde böyle bir davanın açılmadığı anlaşılmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin hukuki işlemleri hassasiyetle ve yakından takip edilecektir”

yenisafak-tivit

YENİŞAFAK’TAN AÇIKLAMA

Öte yandan olayın asılsız çıkmasının ardından gözler haberin kaynağının neresi ve kim olduğuna çevrildi. Haberin ne amaçla ve hangi çevrelerce çıkarıldığının izi sürülüyor. Haberi İHA ve DHA’nın abonelerine geçtikleri ortaya çıktı.

Yenişafak gazetesi, haberin kaynağı ile ilgili resmi sosyal medya hesabından takipçilerine açıklama yaptı. Yapılan açıklamada haberin kaynağının gazeteye ait olmadığı haberin İHA ve DHA kaynaklı olduğu dile getirildi.

Şimdi ise haberin yapılmasına kimlerin ne şekilde etki ettikleri ortaya çıkarılmaya çalışıldığı bildiriliyor.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu