Kültür-SanatMedya

Sema Karabıyık’ın “Gerçeklik şovundan gerçeklik kurgusuna” kitabı çıktı

2016 yılında başlayan izdivaç programları yayından kaldırılsın tartışması, RTÜK cezaları ile mi gerçekleşecek, KHK ile mi? Yoksa sezon sonuna kadar ekranda kalıp, kanalların anlaşmasıyla önümüzdeki sezon toptan mı sona erecek ekran maceraları? Yenişafak TV yazarı Sema Karabıyık; başlangıçtan bugüne realiti şovları merkeze aldığı, “Gerçeklik Şovundan Gerçeklik Kurgusuna Beyaz Camın Realiti Şov Hali” isimli kitabında geçmişte yaşananlar ışığında gelecekte yaşanacaklara projeksiyon tutuyor.

“GERÇEKLİK ŞOVUNDAN GERÇEKLİK KURGUSUNA”

Biri Bizi Gözetliyor (BBG) televizyonda görücüye çıktığında yıl 2001’di. İzlenme rekorları kıran, Reha Muhtar yönetimindeki Ateş Hattı’nda özel program yapılan BBG’den yola çıkarak, nasıl oluyor da insanlar gözetlenmeye gönüllü oluyor sorusu etrafında yorumlar yapıldı.

Reytinglerin ve RTÜK’ün etkisiyle içerik ve biçim değiştirerek devam etti BBG macerası. Damat adaylarının anneleriyle katıldığı Gelinim Olur musun ile bir kez daha zirve yaptı. Kaynana Semra’nın damat adayı oğlu Ata’ya söylediği ‘aşık olduğunda ben sana haber veririm’ sözüyle özdeşleşti. Milli kaynana unvanını alan, oğlunun trajik ölümünden sonra dahi ekranlardan uzak kalamayan Semra Hanım; kamera ışığına bir kez muhatap olduktan sonra normal hayata dönmenin zor olduğunu her fırsatta dile getirdi.

BBG’nin yerli bir bakışla Gelinim Olur musun formatına (ç)evrildiği günlerde, bu programa katılanları ve seyredenleri yadırgayanlar, birkaç yıl içinde kendileri benzer formatların içinde salınmak, 70 milyonun huzurunda evlenmenin hazzını yaşamak için sıralarını bekleyecekti.

2016 yılında başlayan izdivaç programları yayından kaldırılsın tartışması, RTÜK cezaları ile mi gerçekleşecek, KHK ile mi? Yoksa sezon sonuna kadar ekranda kalıp, kanalların anlaşmasıyla önümüzdeki sezon toptan mı sona erecek ekran maceraları?

Realiti şovların tür olarak zararları üzerinde düşünmek tartışmak yerine sadece izdivaç programlarını merkeze almak, ekrandan çekildiklerinde her şeyin güllük gülistanlık olacağını düşünmek geçici bir çözüm! Daha önce olduğu gibi biçim ve içerik değiştirerek zararlarını mininize etmiş görüntüsü altında yeni formatlar sürülecek ekrana. İçlerinden birisi seyircinin ilgisini çekecek, diğer kanallar akabinde benzerini yapacak reyting mücadelesi adına.

Sema Karabıyık; başlangıçtan bugüne realiti şovları merkeze aldığı, “Gerçeklik Şovundan Gerçeklik Kurgusuna Beyaz Camın Realiti Şov Hali” isimli kitabında geçmişte yaşananlar ışığında gelecekte yaşanacaklara projeksiyon tutuyor.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı