Yerli Dizi

“Sen Anlat Karadeniz”, Diriliş Ertuğrul’u geçmeyi nasıl başardı?

ATV’nin yeni dizisi Sen Anlat Karadeniz’in ikinci bölümünde büyük bir reyting başarısına imza atıp Genel kategorisinde fenomen dizi Diriliş Ertuğrul’u geçmesi hala konuşuluyor. Yayınlandığı günden beri hiç bir dizinin başaramadığını gerçekleştiren Sen Anlat Karadeniz, bu sonuca nasıl ulaştı? ATV’nin yeni dizisinin başarısının sırrı ne? Vatan gazetesi TV yazarı Oya Doğan bugünkü yazısında işte bu soruya cevap aradı.

SEN ANLAT KARADENİZ’DEN DİRİLİŞ ERTUĞRUL’A REYTİNG ÇALIMI

Oya Doğan, bugünkü “Diriliş’i nasıl tahtından etti?” başlıklı yazısında dizide aktarılan hikayenin Türkiye’de yaşanılanları yansıtması nedeniyle bir fark yakaladığını kaydetti. Yazısında ” kadınların çok büyük bir kısmı bu dizide kendisini gördü.” diye yazan Oya Doğan, Sen Anlat Karadeniz adlı dizinin başarısının başka nedenleri olduğunu da kaydetti.

DİRİLİŞ’İN YAYINA GEÇ GİRMESİ SEN ANLAT KARADENİZ’E YARADI

Oya Doğan “Fakat birincilik koltuğuna sadece kadınların beğenisiyle oturmadı dizi. Çarşamba akşamı Diriliş çok önemli bir bölümle ekranda olacaktı. Ancak TRT’nin 50’nci yıl kutlamaları vardı. Sen Anlat Karadeniz 20.08’de atv’de ikinci bölümüne başladı. Ancak Diriliş Ertuğrul TRT 1’de 21.09’da başladı ve hemen 12 dakika reklama çıktı. 21.21’de yeni bölümüne başladı. Yani 73 dakika Sen Anlat Karadeniz’e kazandırdı.” diye yazdı.

Gerçekten de bu stratejik hata TRt1 ve de Diriliş Ertuğrul’a mevzi kaybettirmişe benziyor. Çünkü Sen Anlat Karadeniz’in Diriliş Ertuğrul karşısında bu denli başarı yakalayacağını kimse tahmin etmiyordu.

İşte, Oya Doğan’ın Sen Anlat Karadeniz dizisiyle ilgili o yazısı:


OYA DOĞAN / VATAN

Sen Anlat Karadeniz’in ikinci bölümüyle Diriliş Ertuğrul’u tahtından etmesi perşembe sabahının en büyük şokuydu. Herkes şaşkındı. Ne büyük prodüksiyonlar, ne büyük starlar çıktı Diriliş’in karşısına yıllardır ama birincilik koltuğunu kazanamadı.

Ne oldu da Sen Anlat Karadeniz ikinci bölümüyle bu başarıya ulaştı? Öncelikle en büyük sebebi bu ülkenin gerçeğini anlatıyor olması… Bir haftadır kaç kadının bana diziyi sorduğunu ben bile hatırlamıyorum. Hep şunu söylüyorlardı: “Ekranda izlediğimiz masallardan farklı, çok gerçek! Hele o çocuğun bir kez bile denize girmediği sahne yok mu? Orada nasıl ağladım, inanamazsınız.” Kabul edelim, kadınların çok büyük bir kısmı bu dizide kendisini gördü. Fakat birincilik koltuğuna sadece kadınların beğenisiyle oturmadı dizi. Çarşamba akşamı Diriliş çok önemli bir bölümle ekranda olacaktı. Ancak TRT’nin 50’nci yıl kutlamaları vardı. Sen Anlat Karadeniz 20.08’de atv’de ikinci bölümüne başladı. Ancak Diriliş Ertuğrul TRT 1’de 21.09’da başladı ve hemen 12 dakika reklama çıktı. 21.21’de yeni bölümüne başladı. Yani 73 dakika Sen Anlat Karadeniz’e kazandırdı. Bu da dengeleri değiştirdi. Sen Anlat Karadeniz çok doğru bir hamle yaptı. Bir dizinin en büyük riski yıllardır zirvede olan bir işin karşısına çıkmasıdır. Fakat bu aynı zamanda en büyük avantajıdır. Çünkü o dizi yorgundur. Sen Anlat Karadeniz birincilik tahtına oturacak mı onu haftaya göreceğiz. Ancak yüksek reytinglere imza atacağı ve Diriliş Ertuğrul için bir tehdit olacağının garantisini fazlasıyla verdi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu