Yerli Dizi

“Sen Anlat Karadeniz” dizisi kadına şiddeti özendiriyor mu?

ATV’de ilk bölümüyle ekrana gelen ve dikkat çeken bir reyting performansı yakalayan “Sen Anlat Karadeniz” adlı dizideki kadına şiddet sahneleri diziyle ilgili tartışmalara neden oldu. Bazı çevreler dizideki şiddet sahnelerinin dozajının yüksel olması nedeniyle eleştirirken kimisi de dizinin yönetmeni Osman Sınav’ın kadına şiddet konusuna çarpıcı bir biçimde dikkat çektiğini dile getirdi.

SEN ANLAT KARADENİZ’DE ŞİDDET SAHNELERİ TARTIŞMA YARATTI

ATV’de başlayan başrollerini Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Gözde Kansu ve Sinan Tuzcu’nun paylaştığı “Sen Anlat Karadeniz” dizisinin ilk bölümüne şiddet sahneleri damgasını vurdu. Konu sosyal medyadan da tartışmaya neden oldu. Şiddet dozu yüksek olan sahneler gerçekten de diziye damga vurdu. Medyada dizideki şiddet sahnelerin rahatsız ettiğine dair haberler çıktı.

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ ise dizinin yönetmeni Osman Sınav’ın yeni dizisiyle önemli bir konuya parmak bastığını ve kadına şiddet konusuna dikkat çektiğini yazdı.

İLK BÖLÜMDEN İYİ BAŞLANGIÇ YAPTI

Sen Anlat Karadeniz’in dün yayınlanan ilk bölümü özellikle Genel/Total kategorisinde Türk izleyicisinin dikkatini çekmeyi başardı. Diriliş Ertuğrul’un baskıladığı günde yeni dizi, Diriliş’in ardından 2. olmayı başardı. AB kategorisinde ise Sen Anlat Karadeniz 4. sırada yer aldı. Otoriteler dizinin ilk bölümüyle iyi bir başlangıç yaptığı konusunda birleştiler.

YÜKSEL AYTUĞ SEN ANLAT KARADENİZ’İ HEM ÖVDÜ HEM DE ELEŞTİRDİ

Ne var ki dizi kadına şiddet konusuna dikkat çekerken şiddeti özendirip özendirmediği konusu gündeme geldi. Taraflar farklı görüşler ileri sürerken Sabah gazetesi TV yazarı Yüksel Aytuğ, Osman Sınav’ın diziyle iyi bir iş başardığını dile getirdi. Öte yandan Aytuğ, bazı sahnelerin şiddet açısından yürek burkan bir nitelikte olduğunu yazdı.

Dizide iki konuyu da eleştiren Yüksel Aytuğ, eleştirilerini de açık yüreklilikle sıraladı.

İşte Yüksel Aytuğ’un “Nefes’in peşinde nefes nefese” başlıklı o yazısı:


YÜKSEL AYTUĞ/SABAH

Osman Sınav yine yaptı yapacağını. Ülkenin en önemli meselelerinden biri haline gelen ‘kadına şiddet’ konusunu en çarpıcı, en sarsıcı, en etkili şekilde bir diziyle önümüze serdi. Sadece olayın fotoğrafını çekmekle kalmadı; direnen kadının, güçlü kadının her zaman kazanacağı mesajını tüm kadınların kulağına fısıldayarak umutlarımızı yeşertti.
Atv’de önceki akşam ilk bölümü yayınlanan ‘Sen Anlat Karadeniz’, iki saat boyunca solukları kesti. Parayla satıldığı bir adamın sistematik işkencesine maruz kalan ‘Nefes’in Trabzonlu bir ailenin yanına sığınması, kendine kol kanat geren yiğit bir delikanlının desteğiyle orada güç kuvvet toplaması ve direniş savaşı başlatması hepimizi heyecanlandırdı.
Evet, kadına şiddet sahneleri yürek burkan, zor dayanılan cinstendi.
Ama pek çok evde daha azı mı yaşanıyor sanıyorsunuz?
Artık kadına şiddete dur demek için, daldığımız uykudan uyanma zamanı. Belli ki saatin alarmını duymuyoruz. Öyleyse Osman Sınav gibi birilerinin çıkıp bizi iyice ‘dürtmesine’ ihtiyaç var. ‘Sen Anlat Karadeniz’, bugünden itibaren artık sadece bir televizyon dizisi değildir. Ülkede kadına şiddete karşı başlatılan savaşın bayrak direğidir.
Dizideki oyunculuk performansları göz alıcıydı. Özellikle hem ürkek, hem asi, hem kırılgan, hem güçlü kadını, yani son derece zor bir ‘ara karakteri’ canlandıran genç başrol oyuncusu İrem Helvacıoğlu’nun performansı göz kamaştırıcıydı.
Sapık koca rolünde Mehmet Ali Nuroğlu’nun oyunculuğu her karede büyüdükçe büyüdü. Osman Sınav’ın dizileri genellikle birkaç bölümden sonra dem tutar. Ama bu kez daha ilk bölümünde seyirciyi sarıp sarmaladı.
Ancak gözüme batan iki çapağı söylemezsem, Osman Ağabey beni affetmez. Zira eleştiri ve görüşlerime her zaman değer verdiğini gayet iyi biliyorum, özellikle de olumsuz olanlara. Birincisi; ‘Nefes’ ve oğlu ‘Yiğit’in küçük bir kamyonetin kapalı kasasında gizlice İstanbul’dan Trabzon’a giderken tuvalet ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını çözemedim.
Bir de drone adı verilen uçan kamera görüntülerinin çok sık kullanıldığını fark ettim.
Diziyi ekrandan değil de sanki insansız hava araçları İHA’ların komuta merkezinden izler gibiydim.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu