İnternet

SEO Nedir? SEO Danışmanlığı Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Dijital pazarlama sektörünün büyümesi ve gelişmesiyle birlikte artık dijital pazarlama ile alakalı kavramları detaylı olarak araştırmaya ve ne anlama geldiğini öğrenme çabasına girdik. Bu kavramlardan birisi de SEO’dur. Peki SEO nedir? SEO hizmeti almak istediğimiz zaman nelere dikkat etmemiz gerekir?

Search Engine Optimization Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış halidir ve açılımından çok baş harflerinden oluşan kısaltması ile anılmaktadır. Türkçede ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, kısacası web sitesini arama motorunun kurallarına uygun hale getirme işlemlerine verilen genel bir isimdir.

Google’da bir şey aradığımızda reklamlı ve reklamsız olmak üzere karşımıza sonuçlar çıkmaktadır. Burada reklamsız sonuçlarda üst sıralarda yer almak isteseniz ne yapmanız gerekiyor biliyor musunuz? Doğru cevap, SEO! 🙂

Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerini uygulayarak web sitenizi Google’a uygun hale getirip, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilirsiniz. Tabi ki şimdi peki SEO nasıl yapılır diye soracak olursanız bu çok geniş bir sorudur ve aslında şu anda bile tam olarak “SEO şu şekilde yapılır” gibi bir argüman da bulunmamaktadır çünkü SEO yapan bir kullanıcı olarak şunu söyleyebilirim ki X sitesinde yaptığınız SEO işlemlerini Y işleminde uyguladığınız zaman işe yaramayabilir. Bundan dolayı SEO için kesin olarak şunu yap işe yarar gibi durumlar söz konusu değildir ancak çoğu sitede denenmiş, başarılı olan işlemleri de zaten Google’da ufak bir araştırma sonucunda ulaşabilirsiniz. 

Peki SEO bu kadar basitse “neden seo hizmeti alıyor bu kadar insan?” diye sorarsanız da “o zaman bu kadar basit neden uygulamıyorlar?” diye biz sorduğumuzda da demek ki bir şeyler var da herkes yapamıyor cevabını alabiliriz. İşte bu noktada eleyici SEO işlemleri devreye giriyor ve Google’ın 200’den fazla sıralama kriteri olduğunu unutmamak gerekiyor. SEO uzmanı olarak bahsettiğimiz kişiler bu zamana kadar belki onlarca, yüzlerce yöntemi deneyerek Google’da başarılı oldular ve bu işin danışmanlığını yapmaktadırlar. Bu sebeple işletmenizi yönetmekten size zaman kalmıyor ise kesinlikle SEO öğrenmekle uğraşmak yerine SEO Hizmeti almanız gerekmektedir. Hemen SEO hizmeti ile alakalı kısma geçiş yapalım…

Peki SEO Hizmeti alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle SEO hizmeti alacağınız dijital pazarlama ajansını iyi seçmeniz gerekiyor. SEOPix gibi bu zamana kadar birçok firmaya doğrudan SEO danışmanlığı sağlamış olan, referansları güçlü dijital pazarlama ajansları ile çalışmanız gerekmektedir.

SEOPix, 360 derece dijital pazarlama ajansıdır. SEOPix’in sadece SEO değil, Sosyal Medya, İçerik Pazarlama, Google Ads Danışmanlığı, Web Tasarım gibi hizmetleri de bulunmaktadır. 

SEOPix Hakkında > seopix.net

Şimdi dilerseniz SEO hizmeti alırken dikkat etmeniz gerekenlere maddeler halinde biraz göz atalım…

Raporlama: SEO hizmetinde olmazsa olmaz olarak değerlendirebileceğimiz şeylerden birisi de raporlamadır. Bir firma/işletme sahibi olarak SEO hizmetinin sonucunda sizlere paylaşılacak teknik raporlardan çok fazla anlamanıza gerek olmasa bile en azından sizlere sunulacak bir rapor, SEO hizmeti aldığınız ajans tarafından işlerine odaklandıklarını ve size değer verdiklerini göstereceği için raporlama en basit düzeyde bu şekilde değerlendirsek bile büyük önem taşımaktadır.

Sıralama Garantisi: Bir SEO ajansı ya da SEO hizmeti aldığınız şahıs size sıralama garantisi V-E-R-E-M-E-Z! Ancak ve ancak SEO hizmeti süresince anlaştığınız periyot sonucunda sıralamanızda iyileşme olmaz ise ücret iadesi tarzında bir iade garantisi sunabilir o kadar. Yoksa kimse Google’ın sahibi olmadığı için sıralama garantisi vermeleri gerçekçi olmaz, garantiyi de kendileri inanmadan verirler. Ne kadar uzman olursa olsun(zaten uzman kişiler bu tarz garanti sunmazlar), ne kadar çok siteye SEO yapmışsa yapmış olsun dediğimiz gibi işlemler uygulanıyor ve bunların işe yarayıp yaramaması Google’ın algoritmasına kalmış durumdadır. Bu durumda kimse “1. sıra garantisi” gibi bir garanti sunamaz.

Fiyat Politikası: Öncelikle SEO ajansları çalışma yapılacak sitenin durumuna göre ve sektörünüzün rekabetine doğru orantılı olarak size bir maliyet çıkarmaktadırlar. SEO işi bir bakıma da para işidir. Bu sebepten ötürü rekabet ne kadar artarsa SEO maliyeti de artacağı için SEO danışmanlığı sağlayan firmalar ya da şahıslar o kadar yüksek fiyat verebilmektedirler. Tabi ki siz birkaç SEO ajansı ile iletişime geçerek fiyat alabilir ve karşılaştırma sağlayabilirsiniz.

SEO hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken daha çok konu var ancak şu anlık bu kadarından bahsedebildik.

SEO konusunda referansları ile kendini kanıtlamış olan SEOPix ile iletişime geçmek için seopix.net/seo adresinii ziyaret edebilirsiniz. SEO hizmeti almayı planlıyorsanız SEOPix’ten teklif almadan diğer ajanslara göz atmamanızı öneririz!

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu